Iracká armáda udrela na kalifát, pre Austrálčanov je Mósul tabu

2.3.2015 11:20

Bagdad začal v oblasti irackého mesta Tikrít rozsiahlu ofenzívu proti Islamskému štátu. Austrália v novej legislatíve určila, že oblasť mesta Mósul, kontrolovaná kalifátom, je pre jej občanov zakázané územie.

Iracká armáda udrela na kalifát, pre Austrálčanov je Mósul tabu
Foto: SITA/AP

Ofenzíva v rodisku Saddáma Husajna

Iracká armáda, posilnená spojeneckými šiitskými a sunnitskými bojovníkmi a letectvom, začala dnes v meste Tikrít rozsiahlu bojovú operáciu proti militantom z extrémistickej organizácie Islamský štát. Cieľom tejto mohutnej ofenzívy je znova získať kontrolu nad rodným mestom bývalého irackého vodcu Saddáma Husajna od povstalcov IS.

Podľa správ irackej televízie tamojšie vládne sily útočia na Tikrít za pomoci delostrelectva a bojových stíhačiek. Militantov sa údajne podarilo vytlačiť z niektorých častí mesta, bližšie detaily však bezprostredne neuviedla.

Niekoľko hodín pred operáciou vyzval iracký premiér Hajdar Abádí sunnitských kmeňových bojovníkov, aby opustili túto extrémistickú skupinu, za čo im ponúkol milosť.

Tikrít, približne 130 kilometrov severne od Bagdadu, padol do rúk povstalcom Islamského štátu spolu s druhým najväčším irackým mestom Mósul a ďalšími územiami v srdci tejto sunnitskej oblasti vlani v lete.

Mósul je zakázaným územím

Iracké mesto Mósul, kontrolované militantmi z extrémistickej organizácie Islamský štát, určila austrálska vláda za už druhé ohnisko pôsobenia extrémizmu so zákazom vstupu pre Austrálčanov. Oznámila to austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová.

Oblasť Mósulu na severe Iraku bola podľa Bishopovej vyhlásená za tzv. vyhradené územie v rámci kapitoly trestného zákonníka z vlaňajšieho októbra. Nariadenie je súčasťou nového protiteroristického zákona zameraného na odradenie zahraničných bojovníkov.

V austrálskom právnom systéme sa po danom rozhodnutí za priestupok považuje prekročenie tohto územia alebo zotrvanie v ňom bez oprávneného účelu. Za porušenie hrozí postih odňatia slobody až na desať rokov.

Na základe tohto kroku bude podľa Bishopovej vyjadrenia v austrálskom parlamente hnutie IS odstavené od prísunu zahraničných bojovníkov. Prvým vyhláseným územím spadajúcim pod túto austrálsku právnu normu sa v decembri stala bašta IS v Sýrii - oblasť severovýchodného mesta Rakka.

Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok