Zomrel herec Leonard Nimoy, známy ako Spock zo Star Treku
Predstaviteľ kultovej postavy Spocka z televízneho sci-fi seriálu a celovečerných filmov Star Treck - hollywoodsky herec Leonard Nimoy – včera zomrel vo veku 83 rokov. Podľa syna Adama, ktorý úmrtie oznámil, trpel konečným štádiom ťažkej pľúcnej choroby. Všestranný umelec sa okrom herectva venoval réžii, písaniu básní a fotografovaniu.
Osudným sa mu stalo fajčenie
Hercova manželka Susan informovala denník Guardian, že Nimoy zomrel na komplikácie spojené s obštrukčnou chorobou pľúc. Leonard Nimoy vlani priznal, že roky fajčenia sa vážne podpísali na jeho zdraví a podstúpil liečbu.
"Pred tridsiatimi rokmi som prestal fajčiť, no nebolo to včas. Mám chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Starký odkazuje, prestaňte s tým hneď teraz!" odkázal vtedy svojim priaznivcom prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.
Star Trek ako fenomén
Leonard Nimoy sa narodil 26. marca 1931 v Bostone. Vo filme debutoval ako 20-ročný v snímke Queen for a Day (1951). Nasledovalo akčné sci-fi Zombies of the Stratosphere (1952), kde stvárnil marťana Naraba, čo predznamenalo jeho hereckú budúcnosť. V rokoch 1953 - 1955 slúžil v armáde, neskôr hosťoval vo viacerých seriáloch.
V roku 1964 si zahral v pilotnom filme seriálu Star Trek, televízia NBC ho však odmietla, pretože vraj „vyžadoval priveľa premýšľania“. Napokon vznikol ďalší pilot a Leonard Nimoy v úlohe pána Spocka sa stal jediným protagonistom, ktorý si zahral aj v druhom pokuse. Po schválení výroby si Nimoy úlohu prvého dôstojníka z planéty Vulkán zopakoval, čo mu tri roky po sebe vynieslo nomináciu na Primetime Emmy.
Hoci mal seriál nízku sledovanosť a televízia NBC zastavila výrobu po troch sezónach, zo Star Treku sa v 70. rokoch stal fenomén, ktorý viedol k nakrúteniu série filmov (1979 - 1991). V nich si zahrali pôvodní protagonisti, Nimoy sa okrem účinkovania podieľal na réžii dvoch, Star Trek III: Hľadanie Spocka (1984) a Star Trek IV: Cesta domov (1986). Postava Spocka k nemu tak „prischla“ natrvalo, naposledy sa v tejto úlohe ukázal v snímke Star Trek: Do temnoty z roku 2013.
Medzi jeho ďalšie herecké počiny patria napríklad stvárnenie Parisa v seriáli Mission: Impossible (1966 - 1973) či Williama Bella v seriáli Hranice nemožného, známeho aj pod názvom Fringe (2008 - 2013). Režíroval aj úspešnú komédiu Traja muži a nemluvňa (1987).
Herec, režisér, básnik aj fotograf
Nimoy sa okrem herectva venoval aj iným druhom umenia. Je autorom siedmich zbierok básní i dvojzväzkovej autobiografie I Am Not Spock (1975) a I Am Spock (1995). Vydal tiež päť hudobných albumov Leonard Nimoy Presents Mr. Spock's Music From Outer Space (1967), Two Sides of Leonard Nimoy (1968), The Way I Feel (1968), The Touch of Leonard Nimoy (1969) a The New World of Leonard Nimoy (1970). Zaujímal sa aj o fotografovanie.
Počas života sa dvakrát oženil. Prvou manželkou mu od roku 1954 bola herečka Sandra Zobe, s ktorou mal dve deti. Rozviedli sa v roku 1987 a Nimoy si neskôr vzal kolegyňu Susan Bay. Počas života sa aktívne podieľal na živote v židovskej komunite, dokázal písať a čítať v jidiš. Bol tiež pilotom a vlastnil lietadlo.
Spockove nezabudnuteľné hlášky zo seriálu Star Trek
Reakcie osobností na úmrtie Leonarda Nimoya
"Mám zlomené srdce. Hlboko ťa milujem, drahý priateľ a každý deň mi budeš chýbať. Nech uspávanku zbory anjelov ti zaspievajú..." - herec Zachary Quinto, ktorý stvárnil pána Spocka vo filmoch Star Trek (2009) a Star Trek: Do temnoty (2013).
"Odpočívaj v pokoji Leonard Nimoy. Toľkých z nás v NASA inšpiroval Star Trek." - americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
"Stáli sme na tvojich pleciach a nemali by sme objavovať aké galaxie, keby si tam ty nebol pred nami. Ďakujem ti, Leonard. Odpočívaj v pokoji." - herec Wil Wheaton.
Sám Leonard Nimoy v pondelok na sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter napísal: "Život je ako záhrada. Môžete prežiť dokonalé chvíle, ale nie ich uchovať, iba vo vašich spomienkach. LLAP" (Live Long and Prosper., v preklade: Ži dlho a prosperuj).
A life is like a garden. Perfect moments can be had, but not preserved, except in memory. LLAP
— Leonard Nimoy (@TheRealNimoy) February 23, 2015