Kosovo sa odtrhlo pred siedmimi rokmi, zápasí s korupciou aj mafiou
Kosovo si pripomína siedme výročie vyhlásenia svojej samostatnosti, ktorú Srbsko ani takmer polovica krajín sveta neuznáva. Bývalá juhosrbská provincia sa 17. februára 2008 rozhodla jednostranne odtrhnúť od vlády v Belehrade. Odvtedy sú vzťahy medzi Srbmi a Kosovčanmi na bode mrazu.
Súčasť Titovej Juhoslávie
Kosovo bolo súčasťou Osmanskej ríše a v roku 1913 nad ním kontrolu prevzal opäť získal Belehrad. Po druhej svetovej vojne sa stalo súčasťou Juhoslávie vedenej Josipom Brozom Titom. Neskôr získalo autonómiu, ktorú koncom 90. rokov obmedzil prezident Slobodan Miloševič.
O desať rokov vypukla medzi Srbmi a Kosovčanmi vojna, ktorú musel ukončiť až letecký zásah NATO. V roku 2008 Kosovský parlament vyhlásil nezávislosť, o rok neskôr sa krajina stala súčasťou dôležitých medzinárodných organizácií.
Kandidát na vstup do Únie
V roku 2010 legitimitu deklarácie zvrchovanosti potvrdil aj súd OSN. Dnes sa Kosovo usiluje o vstup do EÚ, no zápasí s vysokou nezamestnanosťou, korupciou a organizovaným zločinom.
Desaťtisíce ľudí v tejto súvislosti v uplynulých mesiacoch hromadne opustili krajinu. Srbsko, Rusko a ďalších päť krajín EÚ existenciu nezávislého Kosova odmietajú.