Primátorke Zlatých Moraviec Ostrihoňovej vymerali 7,5 roka za mrežami
Okresný súd v Nitre odsúdil zlatomoravskú primátorku Serafínu Ostrihoňovú a podnikateľa Viliama Ondrejku na 7,5 roka odňatia slobody za obzvlášť závažný čin podvodu. Súd tak potvrdil svoj rozsudok z roku 2012.
Podvod za tristotisíc
Vtedy sa voči nemu obaja odvolali a Krajský súd v Nitre vrátil vec prvostupňovému súdu, aby ju v plnom rozsahu prerokoval. Okresný súd rozhodol, že Ostrihoňová i Ondrejka spoločným konaním obohatili seba tým, že iných uviedli do omylu.
Slovenskej republike, Slovenskému pozemkovému fondu a nezisteným súkromným vlastníkom a ich dedičom mali spôsobiť škodu vo výške viac ako 300.000 eur.
Súd pri určovaní výšky trestu prihliadal aj na skutočnosť, že obaja doteraz neboli súdne trestaní. Aj na základe tejto skutočnosti si svoj trest majú odpykať v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
Kauza sa týka prevodu pozemkov pod priemyselným parkom v Zlatých Moravciach, ktoré malo v roku 2007 získať mesto nezákonným vydržaním. Podľa súdu obaja odsúdení nepravdivo tvrdili, že mesto má nárok na vydržanie, pretože pozemky užíva viac ako desať rokov, hoci vedeli, že v užívaní ich má Slovenský pozemkový fond.
Na základe notárskych zápisníc získala radnica pôdu s rozlohou 7,7 hektára do svojho majetku. Mesto ich neskôr predalo za symbolickú sumu firme Vion, ktorej majiteľom je Viliam Ondrejka.
Advokát označil rozhodnutie za absurdné
Advokáti oboch odsúdených sa voči rozsudku na mieste odvolali. Obhajca Serafíny Ostrihoňovej Ján Čarnogurský označil rozhodnutie súdu za absurdné. Podľa jeho slov celé trestné konanie vzniklo tým, že Slovenský pozemkový fond nesplnil svoje zmluvné povinnosti, na základe ktorých mal poskytnúť pozemky pre priemyselný park.
„Pri tom už existovali zmluvy mesta s investormi, ktorí dnes majú v parku postavené haly a vyrábajú. Boli v nich majetkové sankcie pre prípad, že by investori pozemky nedostali. Tieto sankcie násobne prevyšovali hodnotu tých pozemkov, ako je vyčíslená v tomto rozsudku. Teda pre porušenie zmluvnej povinnosti zo strany Slovenského pozemkového fondu začalo toto trestné konanie,“ pripomína Čarnogurský. Podľa jeho slov boli obžalovaní potrestaní tvrdými trestami a súd sa zaoberal hlavne okolnosťami, ktoré slúžili v ich neprospech.
Účel svätí prostriedky?
Podľa Čarnogurského by mala byť Serafína Ostrihoňová spod obžaloby celkom oslobodená, pretože konala v dobrej viere. Ako zdôraznil, samotné výhody existencie priemyselného parku mnohonásobne prevyšujú škody, ktoré mala primátorka s podnikateľom Viliamom Ondrejkom spôsobiť.
„Postavený park vytvoril 260 pracovných miest priamo a približne 150 nepriamo. Keby to malo ísť podľa toho, čo žiadala prokuratúra v obžalobe a ako rozhodol Okresný súd Nitra, tak toto by všetko padlo. Boli by obrovské sankcie zo strany investorov a tieto pracovné miesta by neboli. Rozsudok podľa môjho názoru vznikol neprofesionálnym výkladom práva. Takýmto formalistickým výkladom chce súd poslať moju klientku na 7,5 roka do väzenia,“ povedal Čarnogurský.
Podľa senátu Okresného súd v Nitre je však takáto obhajoba nesprávna. Ak aj situáciu skomplikoval postup Slovenského pozemkového fondu, podľa súdu to neznamená, že Serafína Ostrihońová a Viliam Ondrejka mohli konať protiprávne v zmysle hesla „účel svätí prostriedky“.