EÚ chce obmedziť alebo úplne zakázať pestovanie GMO
Európsky parlament bude hlasovať o novej legislatíve, ktorá by členským štátom umožnila obmedziť alebo úplne zakázať pestovanie geneticky modifikovaných plodín na ich území. Komisia predložila návrh zákona už v roku 2010.
Navrhovaná smernica, na ktorej znení sa v decembri 2014 EP neformálne dohodol s Radou, bola pôvodne predložená v roku 2010. Legislatívny proces však kvôli nezhodám medzi členskými štátmi uviazol na štyri roky v slepej uličke.
Nové pravidlá by v prípade ich schválenia umožnili členským štátom zakázať geneticky modifikované organizmy z dôvodov súvisiacich s politikou v oblasti životného prostredia, a to nad rámec zdravotných a environmentálnych rizík, na ktoré môže poukázať Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).
Nemecký poslanec zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) Matthias Groote, ktorý je hovorcom druhej najväčšej politickej frakcie v EP pre životné prostredie, bezpečnosť potravín a verejného zdravia, v dnešnej správe pre médiá upozornil, že viac ako polovica občanov EÚ je proti pestovaniu GMO.
"Podľa prieskumu Eurobarometra 58 percent Európanov si myslí, že geneticky modifikované organizmy nie sú bezpečné pre budúce generácie. Aj keď tu existujú obchodné záujmy, naše hlavné priority sú zdravie a bezpečnosť európskych občanov a priehľadnosť pravidiel," skonštatoval Groote.
Podľa jeho slov schválenie reštriktívnejšej smernice EÚ v tejto oblasti, ktorú S&D podporuje, umožní, aby sa členské štáty a spotrebitelia cítili bezpečnejšie.
Revidovaná smernica totiž povolí členským štátom zákaz pestovania GMO aj z iných dôvodov, napríklad kvôli požiadavkám územného plánovania, sociálno-ekonomických dopadov, v snahe o predchádzanie neúmyselnej prítomnosti GMO v iných produktoch, ako aj cieľov poľnohospodárskej politiky. Zákaz by sa mal týkať aj skupín geneticky modifikovaných organizmov definovaných plodinou alebo vlastnosťami.
"Je nám však ľúto, že tu nebude vytvorený žiadny fond na odškodnenie poľnohospodárov, ktorých plodiny už boli kontaminované," uviedol Groote. Dodal, že Európska komisia v nadchádzajúcich mesiacoch preskúma postup schvaľovania geneticky modifikovaných organizmov, čo by malo zahŕňať pravidlá na dovoz do EÚ ako pravidlá pre ich pestovanie na európskom území.
Otázka pestovania GMO je aktuálna aj z hľadiska prebiehajúcich rokovaní EÚ s USA o rozsiahlej obchodnej a investičnej dohode (TTIP), kde existujú obavy, že Európania ustúpia americkému tlaku pre širšie používanie GMO plodín na európskom trhu.