Krymský parlament schválil Deň znovuzjednotenia s Ruskom
Krym bude oficiálne oslavovať Deň znovuzjednotenia s Ruskou federáciou, a to 16. marca, keď táto čiernomorská republika usporiadala historické referendum o odtrhnutí sa od Ukrajiny. Rozhodnutie schválil v stredu tamojší parlament, oznámila agentúra TASS.
Zákonodarný zbor zároveň odobril tri ďalšie oficiálne sviatky - Deň štátnej vlajky (19. január), Deň Krymskej republiky (20. január) a Deň ústavy Krymskej republiky (11. apríl). Krym, ktorého obyvatelia sú väčšinou etnickí Rusi, odmietol uznať legitimitu úradov, ktoré sa dostali k moci počas februárového prevratu.
Polostrov sa stal súčasťou ruskej ríše, keď po rusko-tureckej vojne z rokov 1768-74 získal nezávislosť. Na základe dekrétu cárovnej Kataríny Veľkej v roku 1783 sa Krym stal súčasťou Tauridskej gubernie. Jeho význam vzrástol po roku 1791, keď Turci stratili v prospech Rusov väčšinu Čiernomoria.
V rámci bývalého Sovietskeho zväzu bol Krym súčasťou Ruska do roku 1954, keď ho vtedajší prvý tajomník Komunistickej strany ZSSR Nikita Chruščov v rozpore s ústavnými normami pridelil pod ukrajinskú jurisdikciu ako dar. Krym tak zostal súčasťou Ukrajiny aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.
"Ukrajina ticho anektovala Krym na pozadí rozpadu Sovietskeho zväzu. Z hľadiska medzinárodného práva mal prechod Krymu pod správu Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky nulovú hodnotu," povedal predseda dolnej komory Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie - Štátnej dumy - Sergej Naryškin.
Krym sa stal na jar ďalším subjektom Ruskej federácie, čo vyvolalo najvážnejšiu krízu vo vzťahoch medzi Moskvou a Západom od konca studenej vojny. Tento vývoj sa podpísal aj pod eskaláciu napätia na východe Ukrajiny, kde od jari trvá ozbrojený konflikt medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.