Krajcer chce rokovať o odluke cirkvi od štátu

8.10.2014 09:47

Poslanci Národnej Rady SR Daniel Krajcer a Martin Chren (nezaradení) dnes listom pozvali na rokovanie o odluke cirkvi od štátu všetkých predsedov poslaneckých klubov v NR SR. Podľa poslancov to nebude prvé stretnutie v súvislosti s ich iniciatívou za finančnú nezávislosť cirkvi.

Krajcer chce rokovať o odluke cirkvi od štátu
Foto: SITA

“Model odluky cirkvi od štátu sme už predstavili niektorým najvýznamnejším cirkvám. Stretnutia by mali pokračovať na expertnej úrovni, rovnako tak aj s predstaviteľmi mimovládnych organizácii,“ povedal Daniel Krajcer dnes pre agentúru SITA.

Bývalý minister kultúry je presvedčený, že pre tuto tému je potrebné získať širšiu spoločenskú a politickú podporu. “Populistické výstrely nič nevyriešia. Slovensko by sa malo odpútať od modelu financovania cirkvi z roku 1949 a prijať moderné a spravodlivé riešenie,” vysvetlil Krajcer.

Navrhuje prechodné obdobie

Krajcer ešte v máji ako člen NOVA prišiel s ambíciou otvoriť diskusiu o modeli nezávislého financovania cirkví a občianskej spoločnosti. Navrhoval, aby každý daňovník mohol poukázať jedno percento zo svojho daňového základu cirkvám a organizáciám tretieho sektora podľa vlastného uváženia. Sumu by mohol rozdeliť medzi viacerých príjemcov. Tento model však nemá zvýšiť povinnosti daňovníka. Ak niekto podľa Krajcera nerozhodne o poukázaní jedného percenta, takéto prostriedky sa automaticky presunú do novozriadeného Fondu na obnovu kultúrneho dedičstva.

Na zabezpečenie plynulého prechodu na nový systém financovania cirkví a náboženských spoločností Krajcer navrhuje prechodné obdobie desať rokov, počas ktorých sa bude cirkvám dorovnávať prípadný rozdiel medzi výnosom z asignácie a výškou adresnej dotácie, ktoré cirkvi dostávajú zo štátneho rozpočtu. Po piatich rokoch bude dorovnávanie postupne klesať. Nemôže tak podľa Krajcera dôjsť k finančnému znevýhodneniu cirkví v období, kým si daňovníci nezvyknú na nový model ich financovania.

Cirkev chce riešenie v pokoji

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský nedávno pre TASR uviedol, že ak bude chcieť štát vyriešiť financovanie cirkví, bude sa musieť zaoberať aj otázkou vrátenia majetku cirkvám, ktorý im v minulosti bol odobratý a ktorý vtedy slúžil pre dobro spoločnosti v oblasti školstva, výchovy alebo sociálnych služieb. "V rámci toho, keby sa malo nejakým spôsobom meniť financovanie cirkví a náboženských spoločností, katolícka cirkev a všetky ostatné cirkvi, ktoré sú na Slovensku, budú musieť legitímne položiť otázku, čo s majetkom, ktorý cirkvám ešte vrátený nebol," povedal Zvolenský.

Zároveň tvrdí, že katolícka cirkev v súčasnosti nepotrebuje otvárať otázku financovania, ale na druhej strane sa tomu ani nebráni. "Je to otázka komplikovaná, ktorá sa musí postupne riešiť v pokoji," uzavrel Zvolenský.

Odpoveď môže dať aj referendum

K téme sa nedávno vyjadril aj predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD). Ten sa domnieva, že ak existuje nejaká otázka, na ktorú by malo dať odpoveď referendum, je to práve táto problematika. Podľa jeho slov otázka odluky dnes nie je číslo jeden, ak by ale k nej malo dôjsť, muselo by byť "všeobecné chcenie" zo strany cirkvi aj štátu.

Tému otvoril aj minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD). Ešte v auguste sa v expertnej komisii na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností hovorilo o troch možných spôsoboch financovania cirkví určených na diskusiu. Malo by ísť o zavedenie daňovej asignácie, zavedenie príspevkov pre cirkvi v závislosti od počtu ich členov a tretím spôsobom by mohlo byť ponechanie súčasného modelu, teda systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok