Nobelovu cenu za medicínu udelili za výskum mozgu
Vo švédskom Štokholme sa začal týždeň udeľovania najprestížnejších cien na svete. Karolínsky inštitút oznámil mená tohtoročných laureátov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo lekárstvo.
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu si zo Štokholmu odniesla trojica bádateľov, ktorí toto najvyššie vedecké ocenenie získali za objav pozičného systému, alebo vnútorného GPS v ľudskom mozgu, ktorý nám umožňuje orientovať sa v priestore, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Nobelovho výboru Karolínskeho inštitútu.
"Objavy Johna O'Keefa a manželov May-Britt a Edvarda Moserovcov vyriešili problém, ktorý zamestnával vedcov a filozofov celé stáročia, a síce ako si mozog vytvára mapu priestoru, ktorý nás obklopuje, a ako sa vieme orientovať v zložitom prostredí," uviedol pri príležitosti odovzdávania Nobelovej ceny za medicínu predstaviteľ štokholmského Nobelovho výboru Karolínskeho inštitútu, ktorý Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu každoročne udeľuje.
"Vedomosti o pozičnom systéme mozgu nám preto pomáhajú pochopiť mechanizmus katastrofálnej straty priestorového povedomia, ktorá postihuje ľudí s Alzheimerovou chorobou," uvádza sa ďalej vo vyhlásení Nobelovho výboru.
John O'Keef je riaditeľom Sainsburyho centra pre neutrálne obvody a správanie Londýnskej univerzity. Manželia Moserovci pracujú vo vedeckých inštitútoch v nórskom meste Trondheim. Po dnešnom rozhodnutí Nobelovho výboru sa podľa agentúry Reuters stali členmi exkluzívneho klubu manželských párov, ktoré získali Nobelovu cenu. K najznámejším patria Pierre Curie a Marie Curie-Sklodowska.
Cena za fyziológiu a medicínu je tradične prvou z každoročne udeľovaných Nobelových cien. Ceny za mimoriadny prínos v oblasti vedy, literatúry a mieru sa v súlade s poslednou vôľou vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela udeľujú od roku 1901.