Porošenko má v úmysle podpísať lustračný zákon
Ukrajinský prezident Petro Porošenko má v úmysle podpísať návrh zákona o lustráciách, informovala dnes agentúra Interxaf-Ukrajina s odvolaním sa na tlačového tajomníka hlavy štátu Sviatoslava Ceholka.
Porošenko podľa neho uviedol, že lustrácie sa musia uskutočniť. "Štátny aparát bude vyčistený od agentov KGB a najvyšších predstaviteľov Strany regiónov," citoval Ceholko prezidenta, ktorý sa takto vyjadril na pôde Ľvovskej národnej univerzity.
Porošenko má podľa neho pripomienky k zákonu a ak budú existovať pripomienky aj zo strany ústavného súdu, Benátskej komisie či európskych inštitúcií, odporúčania predloží parlamentu vo forme zmeny zákona. Porošenko je presvedčený, že ho Verchovna rada podporí.
Ukrajinský generálny prokurátor Vitalij Jarema 30. septembra konštatoval, že návrh lustračného zákona je v rozpore s domácim aj medzinárodným právom a bude mať za následok množstvo súdnych sporov.
"Návrh zákona o lustráciách v mnohých prípadoch odporuje ústave Ukrajiny a princípom medzinárodného práva. Tento návrh zákona postihuje viac ako milión občanov. Je v rozpore s princípom osobnej zodpovednosti. Ak tento návrh zákona nadobudne účinnosť, povedie to k veľkému množstvu súdnych sporov vrátane tých, ktoré budú podané na Európsky súd pre ľudské práva," citovala Jaremu agentúra RIA Novosti.
Ukrajinský parlament schválil návrh lustračného zákona 16. septembra. Predseda parlamentu Oleksandr Turčynov ho podpísal 25. septembra a vyzval Porošenka, aby tak bezodkladne urobil aj on.
Premiér Arsenij Jaceňuk vyhlásil, že lustračný zákon sa bude vzťahovať na zhruba milión štátnych zamestnancov vrátane vysokopostavených vládnych úradníkov.
Previerkam sa podrobia všetci členovia vlády, zamestnanci ministerstva vnútra, tajnej služby a prokuratúry, uviedol Jaceňuk s tým, že "pôjde o celú vertikálu moci".
Legislatíva zavádza osobitné previerky "osôb oprávnených vykonávať funkcie na úrovni štátu alebo miestnej samosprávy", ako aj previerky kandidátov na takéto posty.
Lustračným osvedčením bude musieť disponovať ukrajinský prezident, predseda parlamentu, predseda vlády a vicepremiéri, šéf národnej bezpečnostnej služby, guvernér národnej banky, poslanci parlamentu, sudcovia, predstavitelia armády a členovia ústrednej volebnej komisie.
Požadované osvedčenie nebudú môcť získať osoby, ktoré medzi 25. februárom 2010 a 22. februárom 2014 (za úradovania prezidenta Viktora Janukovyča) zastávali vedúce pozície v štátnej exekutíve, bezpečnostnej službe, národnej banke alebo prokuratúre.
Zákaz sa vzťahuje aj na všetkých príslušníkov bezpečnostných a súdnych orgánov a miestnych predstaviteľov, ktorí spôsobili ujmu na živote, zdraví alebo majetku účastníkom protestov na kyjevskom Majdane.
Do rovnakej skupiny sú zaradené aj osoby, ktoré pred vyhlásením nezávislosti Ukrajiny v roku 1991 zastávali čelné funkcie v sovietskej komunistickej strane a v ďalších politických a bezpečnostných zložkách sovietskeho režimu.
Z lustrácií budú vopred vylúčení aj jednotlivci zodpovední za potláčanie hnutia za nezávislosť Ukrajiny v čase druhej svetovej vojny a v povojnových rokoch.