Stúpenci nezávislosti Škótska prvýkrát zvíťazili v prieskume
Stúpenci nezávislosti Škótska po prvý raz od začiatku kampane pred nadchádzajúcim referendom tesne zvíťazili v prieskume verejnej mienky. Informovala o tom dnes televízia Sky News, podľa ktorej výsledok naznačuje, že Škóti by 18. septembra mohli skutočne hlasovať za ukončenie vyše 300-ročnej únie s Anglickom.
Podľa prieskumu spoločnosti YouGov pre noviny Sunday Times by za samostatnosť Škótska hlasovalo 51 a proti 49 respondentov. Po odrátaní tých, ktorí sa hlasovať nechystajú, alebo ešte nevedia, či sa na plebiscite zúčastnia, je tento pomer 47 ku 45.
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že tábor stúpencov nezávislosti dokázal za mesiac trvania kampane dohnať pôvodný 22-percentný náskok jej odporcov. Rozdiel medzi oboma tábormi sa však stále pohybuje v rámci štatistickej odchýlky.
Zmena v pomere síl prichádza po tom, ako líder škótskych nacionalistov Alex Salmond zvíťazil v minulotýždňovej televíznej debate s vodcom kampane Better Together (Lepšie je spolu) Alistairom Darlingom, uviedla agentúra Reuters.
V mesiacoch pred začiatkom kampane prieskumy opakovane naznačovali, že referendum sa skončí porážkou nacionalistov. V posledných týždňoch sa však rozdiel medzi oboma tábormi začal zmenšovať. Začiatkom augusta mala kampaň Better Together náskok 22. percent, v polovici augusta 14 a 1. septembra už len šesť percent.
Britská vláda prisľúbila Škótom väčšie právomoci, ak budú hlasovať za úniu
Britská vláda dnes prisľúbila, že poskytne Škótom väčšie finančné právomoci, ak budú v nadchádzajúcom referende hlasovať za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.
Britský minister financií George Osborne prišiel s ponukou po zverejnení prieskumu verejnej mienky, v ktorom po prvý raz od začiatku kampane tesne zvíťazili stúpenci nezávislosti.
"V najbližších dňoch bude predstavený akčný plán, ktorý poskytne Škótsku viac právomocí ... viac právomocí v oblasti výberu daní, oveľa viac fiškálnej autonómie, väčšiu kontrolu nad verejnými výdavkami a úrovňou sociálneho zabezpečenia a množstvo ďalších zmien," vyhlásil Osborne v rozhovore pre televíziu BBC.
Akčný plán bude uvedený do platnosti okamžite po skončení referenda, vypísaného na 18. septembra, ak v ňom škótski voliči podporia zachovanie vyše 300-ročnej únie s Anglickom.
Škóti by sa podľa neho týmto v takomto prípade zostali vo zväzku Spojeného kráľovstva, ale zároveň by získali väčší podiel na spravovaní vlastných záležitostí.
Podľa Osborna s plánom súhlasia všetky tri hlavné politické strany zastúpené v britskom parlamente.
Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti YouGov pre noviny Sunday Times by za samostatnosť Škótska hlasovalo 51 a proti 49 respondentov. Tábor stúpencov nezávislosti dokázal za mesiac trvania kampane predstihnúť svojich odporcov, ktorí mali pôvodne 22-percentný náskok.
V mesiacoch pred začiatkom kampane prieskumy opakovane naznačovali, že referendum sa skončí porážkou nacionalistov. V posledných týždňoch sa však rozdiel medzi oboma tábormi začal zmenšovať.