V roku 2013 zhabali colníci falzifikáty za vyše 17 miliónov eur
Finančná správa (FS) zaznamenala v roku 2013 výrazný nárast a rekordný počet prípadov importu napodobenín značkového tovaru. V priebehu roka, ešte predtým, ako sa tento spotrebný tovar mohol dostať na slovenský trh, zaistili colníci 26.494 kusov takýchto výrobkov.
Ako informovala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková, celková hodnota "fejkov" bola 17.046.577 eur. "Kým v roku 2010 riešila finančná správa 11 prípadov podozrenia z porušenia duševného vlastníctva, v roku 2013 to bolo 527 prípadov," uviedla Macíková, ktorá na nárast tejto nezákonnej činnosti upozornila v súvislosti so Svetovým dňom duševného vlastníctva (26. 4.).
"Najčastejšie zaisteným tovarom sú v súčasnosti textilné výrobky, hračky, obuv, konfekčné doplnky a spotrebný tovar," informovala hovorkyňa. "K najrozsiahlejším nelegálnym aktivitám v tejto oblasti patria dlhodobo aj podvody s tabakom a tabakovými výrobkami," dodala.
Hlavným zdrojom výrobkov porušujúcich práva duševného vlastníctva naďalej zostáva Čína, ktorá produkuje až 85 percent zo všetkých falšovaných produktov. Podľa odhadov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa predpokladá nárast hodnoty falšovaného a pirátskeho tovaru na 1,77 bilióna USD (1,28 bilióna eur) ročne.
V oblasti boja proti falšovaniu a autorskému pirátstvu vznikla na Slovensku v roku 2011 na podnet Európskej únie (EÚ) medzirezortná komisia. V tomto koordinačnom a odbornom orgáne má svoje zastúpenie aj Finančné riaditeľstvo (FR) SR.