Dnes si pripomíname Medzinárodný deň žien

8.3.2014 09:15

Hoci je dnešný Medzinárodný deň žien vnímaný v našich končinách rozporuplne, vo svete ho často chápu ako príležitosť upozorniť na problémy žien v súčasnej spoločnosti.

Svet si dnes pripomína Medzinárodný deň žien

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) chce aj dnes, keď si celý svet pripomína Medzinárodný deň žien (MDŽ), zdôrazniť potrebu zrovnoprávnenia žien a mužov nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote. Ako informuje na svojej internetovej stránke, v tomto duchu chce takisto upozorniť na veľkú mieru násilia páchaného na ženách, či už ide o domáce násilie alebo sexuálne obťažovanie. Na túto problematiku upozorňuje aj prieskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) o násilí páchanom na ženách, z ktorého vyplynulo, že násilie v Európskej únii nepostihuje len zopár žien, ale týka sa dennodenne celej spoločnosti. Stredisko na základe toho nabáda ľudí, aby si nielen dnes spomenuli na ženy, ktoré nežijú v rovnoprávnej spoločnosti, sú týrané či podhodnocované. "Dúfame, že situácia sa v budúcnosti zlepší a spoločnosť bude všetkých vnímať ako rovných," uvádza.

Medzinárodný deň žien má svoje korene v začiatkoch 20. storočia v USA. V roku 1908 demonštrovali v New Yorku tisíce krajčírok proti diskriminácii žien v práci, zlým pracovným podmienkam, detskej práci a za svoje volebné právo. V tom istom roku na základe týchto protestov vyhlásili poslednú februárovú nedeľu za Národný deň žien. Nemecká ľavicová politička a bojovníčka za práva žien Klara Zetkin o dva roky neskôr navrhla na Medzinárodnej ženskej konferencii v Kodani dodať tomuto sviatku medzinárodný rozmer a tak sa v roku 1910 dohodli, že MDŽ bude 8. marca. OSN vyhlásila rok 1975 za Medzinárodný rok žien a v tom istom roku bol 8. marec aj oficiálne ustanovený ako Medzinárodný deň žien.

MDŽ dnes oslavujú aj ženy pracujúce v pouličnom sex-biznise, pričom občianske združenie Odyseus chce práve dnes poukázať na to, že aj ony sú dcéry, sestry, manželky, matky, jedným slovom ženy. Pre agentúru SITA to uviedla Sandra Pódová zo združenia, ktoré sa prostredníctvom programu Červený dáždnik venuje týmto ženám.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok