Obamu varoval pred následkami ruskej intervencie na Ukrajine

1.3.2014 07:34

Americký prezident Barack Obama vyjadril hlboké znepokojenie nad správami o pohyboch ruských vojsk na Ukrajine. Súčasne varoval pred destabilizačnými následkami prípadnej vojenskej intervencie.

"Akékoľvek narušenie ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti by bolo hlboko destabilizujúce," povedal Obama v piatok večer počas krátkeho vystúpenia pred novinármi v Bielom dome.

Podľa Obamu by bola ruská vojenská intervencia v rozpore so záväzkami Moskvy ohľadne rešpektovania ukrajinských hraníc a vyvolala by odsúdenie Spojených štátov i medzinárodného spoločenstva.

Obama predstúpil pred novinárov krátko po skončení mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN venovaného situácii na Kryme.

Ukrajinské ministerstvo obrany v piatok pred polnocou vyhlásilo, že podľa jeho informácií sa neznáme "radikálne sily" chystajú dnes ráno odzbrojiť jeho vojenské jednotky na Kryme. Zároveň varovalo, že v prípade takéhoto vývoja bude konať v súlade so zákonmi Ukrajiny a predpismi ukrajinských ozbrojených síl.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová po skončení piatkového zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN vyzvala, aby bola na Ukrajinu urýchlene vyslaná misia nezávislých medzinárodných sprostredkovateľov.

Vyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin po schôdzke Bezpečnostnej rady vyhlásil, že všetky pohyby ruských vojsk na Kryme sú v súlade s platnými dohodami s Ukrajinou, pričom však neuviedol nijaké ďalšie podrobnosti.

Ukrajinský vyslanec pri OSN Jurij Sergejev vyzval Členov Bezpečnostnej rady, aby podnikla kroky proti ďalšej eskalácii napätia na Ukrajine a obvinil Rusko z "aktu agresie". Na Krym podľa neho priletelo desať dopravných lietadiel a 11 helikoptér ruskej armády.

Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Serhij Astachov pre agentúru AP povedal, že na Krym dnes dorazilo osem ruských dopravných lietadiel typu Il-76, ktoré pristáli na leteckej základni Gvardejskoje severne od regionálnej metropoly Simferopol. Podľa Astachova nie je známe, aký náklad alebo osoby lietadlá doviezli.

Vyslanec ukrajinského prezidenta na Kryme Serhyj Kunicyn zase uviedol, že na základni Gvardejskoje pristálo 13 ruských lietadiel, pričom v každé z nich priviezlo 150 vojakov. Jeho tvrdenie nebolo možné nezávisle overiť.

Spojené štáty zvažujú protiopatrenia v prípade ruskej intervencie na Kryme

Spojené štáty a ich európski partneri zvažujú, že sa nezúčastnia na júnovom summite skupiny G8 v Soči v prípade, že Rusko vojensky zasiahne na Ukrajine. Uviedol to nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu, ktorého dnes citovala agentúra DPA.

"Je ťažké si predstaviť, ako by sme sa mohli my a európski lídri zúčastniť na (schôdzke) G8 v Soči, ak Rusko zakročí na Ukrajine," povedal uvedený zdroj.

Podľa popredného činiteľa americkej administratívy citovaného agentúrou AP Washington okrem toho prehodnotí, či bude pokračovať v diskusiách o prehĺbení obchodných vzťahov s Ruskom.

Americkí predstavitelia pre agentúru Reuters potvrdili, že na Kryme dochádza k presunom vojsk, ale ich rozsah a účel je nateraz nejasný.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok