Vláda na Islande už nepodporuje vstup krajiny do EÚ, zrušila aj referendum
Islandská vláda podporila návrh ministra zahraničných vecí Gunnara Sveinssona upustiť od plánov krajiny na vstup do Európskej únie (EÚ). Dohodu o stiahnutí žiadosti o vstup Islandu do EÚ podpísala Strana pokroku (PP) a Strana nezávislosti (IP). Vláda sa zároveň rozhodla zrušiť referendum o pokračovaní vyjednávaní s EÚ, informovala sobotu stanica Voice of Russia s odvolaním sa na miestne médiá.
Rokovania medzi Islandom a EÚ sa prerušili pred vyše rokom. Stredopravá vláda, ktorá sa dostala k moci vlani v apríli, otvorene hlása, že nepodporuje projekt pripojenia sa krajiny k európskej komunite, čo sa ich socialistickí predchodcovia naopak snažili dosiahnuť. Rezort diplomacie v septembri minulého roka odvolal vyjednávacie skupiny, poradnú komisiu aj štátnu delegáciu, ktorá štyri roky pracovala na vstupe krajiny do EÚ.
Miestny inštitút ekonomického výskumu pred niekoľkými dňami vláde predložil 800-stranovú správu posudzujúcu súčasnú situáciu v únii a potenciálne dôsledky pre Island v prípade jeho vstupu do nej. Väčšina expertov sa zhoduje na tom, že prijatie eura by v týchto časoch nebolo pre krajinu výhodné a pre tamojší rybný priemysel i poľnohospodárstvo by znamenalo tvrdý úder. Podľa prieskumov je proti vstupu krajiny do EÚ vyše 60 percent Islanďanov.