Politická kríza zvyšuje úročenie ukrajinského dlhu a oslabuje menu

16.2.2014 12:03

Výnos ukrajinských dlhopisov denominovaných v dolároch vyskočil v uplynulých dňoch na rekordnú úroveň a hrivna výrazne oslabila. Dôvodom je to, že ukrajinskí politici nedokážu dospieť k dohode, ktorá by umožnila, aby krajina dostala pomoc od Ruska alebo zo strany Západu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Politická kríza zvyšuje úročenie ukrajinského dlhu a oslabuje menu
Foto: SITA

Vo štvrtok (13.2.) vyskočil výnos dlhopisov splatných v júni o 147 bázických bodov alebo 1,47 percentuálneho bodu na 22,37 %. Ukrajinská mena oslabila o 1 % na 8,79 UAH/USD. Za uplynulý týždeň podľa údajov agentúry Bloomberg hodnota hrivny padla o 4 %.

Európska únia (EÚ) je pripravená poskytnúť novému ukrajinskému kabinetu pomoc, ak sa lídri zaviažu rešpektovať zákon a posilniť ekonomiku, uviedol komisár EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle po rozhovoroch s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom a opozíciou.

Zatiaľ čo protivládne demonštrácie na Ukrajine trvajú už tretí mesiac, devízové rezervy krajiny padli na 7-ročné minimum, keďže Rusko odložilo poskytnutie finančnej pomoci.

"Politická kríza má priamy negatívny vplyv na stabilitu Ukrajiny," uviedli analytici spoločnosti Nomura Holdings Dmitri Petrov a Peter Attard Montalto. "Začiatok politického dialógu mohol vyvolať falošný dojem, že sa našlo riešenie."

Ukrajinskí politici sa nevedia dohodnúť na vymenovaní novej koaličnej vlády a zmene ústavy, ktorá by mala viesť k oslabeniu právomocí prezidenta.

Náklady na zabezpečenie ukrajinských dlhopisov proti nesplácaniu prostredníctvom swapov úverového zlyhania (CDS) vo štvrtok vyskočili o 73 bázických bodov na 1252 bodov, čo je najviac od júla 2009. Výnos na ukrajinské dlhopisy splatné v apríli 2023 denominované v dolároch vzrástol o 9 bázických bodov na dvojmesačné maximum 10,48 %.

Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý od Kyjeva požaduje flexibilnejší menový režim, bude hrať ústrednú úlohu pri prípadnom poskytnutí finančnej pomoci Západom, uviedol Füle. Rusko, ktoré v decembri kúpilo ukrajinské eurobondy v hodnote 3 miliardy USD (2,2 miliardy eur), aby pomohlo Kyjevu vyhnúť sa bankrotu, zastavilo ďalšiu pomoc potom, čo ukrajinský premiér Mykola Azarov 28. januára podal demisiu.

Podľa stratéga Standard Bank Group Timothyho Asha ťažko Kyjev uzavrie nejakú dohodu o finančnej pomoci s MMF alebo Ruskom, kým vládu neprevezme nový kabinet. Dodal, že neistota týkajúca sa finančnej pomoci stláča ceny ukrajinských aktív.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok