Rokovanie parlamentu
Dnešné rokovanie v parlamente sa blíži ku koncu. Do rozpravy je prihlásených už len zopár poslancov. Hlavnou témou je návrth opozície na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi pre kauzu predaja emisií. Dianie v parlamente sleduje Daniel Horňák.
Fico: Opozícia je Smerom-SD posadnutá
Predseda vlády zopakoval presvedčenie, že schôdzu opozícia iniciovala z dôvodu blížiacich sa prezidentských volieb. "Budem rešpektovať akékoľvek rozhodnutie ľudí vo voľbách, ale toto je politický amaterizmus. Touto schôdzou si poškodzujete vlastných kandidátov, pána Hrušovského či pána Procházku. Dva roky ste si emisnú kauzu nevšímali, ako máme veriť, že to nie je o prezidentských voľbách? Tieto chyby robíte len preto, lebo ste posadnutí Smerom-SD," povedal. Opozícii zároveň podal pomocnú ruku a vyzval ju na spoluprácu v oblastiach, "kde treba meniť Ústavu SR".
Mimoriadne rokovanie označil tiež za zbytočné, keďže z hľadiska počtov je jasné, že mu nedôvera vyslovená nebude. "Z hľadiska politického neexistuje proti Smeru-SD žiadna alternatíva. Ak sa pozrieme na pravicu, ako by hodil kameňom do kŕdľa vrabcov. Vznikajú stále nové a nové strany. Štandardné pravicové strany zodpovedajú za to, že nastupujú neštandardné strany, lebo neintegrujete pravicu tak ako my ľavicu. My sme trikrát vyhrali voľby, z vás nikto nikdy," odkázal.
Na margo emisií podotkol, že došlo k jasnému vyvodeniu politickej zodpovednosti. "Prebehli dvoje voľby a ja som odvolával ministrov aj odňal celé ministerstvo životného prostredia SNS. Kto z vás by si to niekedy dovolil?" pýtal sa. Opozícii tiež povedal, že bola po emisnej kauze dva roky vo vláde a ovládala aj ministerstvo vnútra. "Čo ste robili dva roky? Nedotkli ste sa toho, zrazu je päť týždňov pred voľbami a poďme na emisnú kauzu," vyhlásil.
Fico sa venoval aj úspechom a postojom svojej vlády. Spomenul, že už po voľbách ponúkol opozícii spoluprácu a účasť v novej vládnej koalícii, čo opozícia odmietla. Pripomenul, že Smer-SD dal opozícii dve kreslá podpredsedov NR SR, že Úrad pre verejné obstarávanie je obsadený človekom, ktorého vybrala Iveta Radičová, opozičným politikom bol splnomocnenec vlády pre menšiny, splnomocnencom pre Rómov je Peter Pollák (OĽaNO). "V roku 2012 sme chceli nastaviť iné parametre vzťahu väčšiny a menšiny. Dali sme prísľub, že nebudeme vyrušovať Slovensko šarvátkami, ktoré tu boli na každodennom poriadku za Radičovej vlády. Slovensko je stabilná krajina, takto to vnímajú občania aj zahraničie," dodal.
Frešo: Parlament nie je slúžka vlády
"Parlament nie je slúžka vlády. Sme tu na to, aby sme kontrolovali vaše kšefty," odkázal členom vlády Frešo v úvode mimoriadnej schôdze parlamentu. Zdôraznil, že "zdrhnúť" z odvolávania si nedovolila žiadna iná vláda. "Ani vláda Vladimíra Mečiara, ani Ivety Radičovej, ktorá tu celý čas sedela a ani vlády Mikuláša Dzurindu. Je to pošliapavanie demokratických pravidiel," zdôraznil Frešo.
Šéf SDKÚ-DS žiada predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), aby zariadil účasť vlády na odvolávaní Fica, prípadne, aby prerušil rokovanie schôdze po odchode členov kabinetu dovtedy, kým nebudú mať čas venovať sa "okradnutým ľuďom". Premiéra dnes okrem iného čaká stretnutie s českým partnerom Bohuslavom Sobotkom či prvé zasadnutie Ústrednej volebnej komisie pre prezidentské voľby. Fico potvrdil, že on z rokovania odíde, ale členovia vlády na rokovaní zotrvajú.
Frešo pripomenul, že v roku 2008 pri emisnom obchode prišli ľudia o približne 50 miliónov eur a premiér Fico dodnes nevysvetlil, ako obchod prebehol a kto na ňom zarobil. Podľa Freša je emisná kauza "jedna z najdrzejších zlodejín", ktorú Fico mohol zastaviť, no neurobil to. Vyplýva to podľa neho z policajného protokolu, v ktorom exministri Ján Chrbet či Viliam Turský potvrdili, že nedostali pokyny od premiéra zastaviť obchod, hoci mali možnosť ho zrušiť.
"Boli momenty, kedy ste mohli zasiahnuť. Minister Chrbet navrhol, aby vláda rozhodla o ukončení tejto zmluvy, o vrátení predaných emisií a vrátení peňazí na Slovensko tak, aby sa mohli predať transparentne. Toto ste odmietli, osobne ste prevzali zodpovednosť za to, aby kšeft bežal ďalej. Ministra ste odvolali," pripomenul Frešo.
Menej známe, ale veľmi podstatné je podľa neho to, že aj ďalší vtedajší minister Viliam Turský potvrdil, že od Fica nedostal pokyny, aby zmluvu vypovedali. "V čase, keď už bolo známe, že emisie sa dajú predať za dvojnásobok, tak vy ste nezatlačili na ministrov, aby obchod zrušili," obrátil sa na Fica. Emisná kauza podľa neho nie je kauza SNS, ministerstvo životného prostredia viedli aj dvaja ministri za Smer-SD Dušan Čaplovič a Jozef Medveď. Ani tí obchod nezrušili. "Pán premiér, toto je vaša politická zodpovednosť," vyhlásil Frešo.