Internetové spoločnosti zverejnili nové údaje o sledovaní Američanov
Po nedávnej dohode s americkým ministerstvom spravodlivosti môžu teraz veľké internetové spoločnosti zverejňovať podrobnejšie údaje o tom, ako často dostávajú od vlády požiadavky na odovzdávanie informácií o svojich klientoch za účelom tajného sledovania ich internetovej komunikácie. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP.
Spoločnosti Google, Microsoft, Yahoo, Facebook a LinkedIn zverejnili nové údaje za prvých šesť mesiacov roku 2013. Informácie publikované internetovými spoločnosťami dokazujú, že v uvedenom období sa americká vláda v rámci protiteroristických a iných spravodajských operácií zaujímala len o malú časť ich zákazníkov. Aj tento malý počet záujmových osôb však naznačuje, že americké tajné služby zhromažďovali údaje o tisíckach Američanov.
Hlavný právnik spoločnosti Microsoft Brad Smith kritizoval vládu Spojených štátov, ako aj vlády ostatných krajín za to, že úplne nezrušili údajné hromadné sledovanie komunikácie súkromných osôb a inštitúcií na internete.
Určité reformy prístupu k súkromným informáciám zaviedol americký prezident Barack Obama po tom, čo odhalenie špionážnych aktivít americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) jej bývalým spolupracovníkom Edwardom Snowdenom vyvolalo pobúrenie zo strany svetovej i americkej verejnosti, ako aj lídrov spriatelených vlád, ktorých telefonické rozhovory boli preukázateľne odpočúvané. Medzi sledovanými bola napríklad aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.