Nemecko chce znížiť vek odchodu do dôchodku
Nemecký vládny kabinet v stredu schválil zmeny dôchodkového systému, ktoré prinesú krajine do roku 2030 dodatočné náklady v sume zhruba 160 mld. eur.
Reforma počíta s možnosťou nástupu do dôchodku vo veku 63 rokov pre ľudí, ktorí odpracovali 45 rokov, alebo zvýšením dôchodkov pre matky s deťmi narodenými pred rokom 1992. Skorší nástup do dôchodku bude môcť počas nasledujúcich dvoch rokov využiť zhruba 900 tis. zamestnancov. Po schválení v parlamente by mali zmeny nadobudnúť účinnosť k 1. júlu.
Podľa agentúry Reuters bude reforma pravdepodobne najnákladnejším jednotlivým opatrením, aké schváli nemecký parlament počas funkčného obdobia súčasnej vlády kresťanských a sociálnych demokratov.
Postupné zvyšovanie dôchodkového veku zo 65 na 67 rokov zaviedla predchádzajúca vláda veľkej koalície, ktorá bola pod vedením kancelárky Angely Merkelovej pri moci v rokoch 2005 až 2009. Reforma bola odpoveďou na demografické zmeny v najväčšej európskej ekonomike. Počet dôchodcov v porovnaní s aktívne pracujúcimi je v Nemecku v súčasnosti najvyšší v histórii krajiny, pričom analytici počítajú v nasledujúcich dekádach s ďalším zhoršovaním.
Okrem zástupcov priemyslu a časti Merkelovej konzervatívneho bloku navrhované zmeny kritizoval aj bývalý sociálnodemokratický kancelár Gerhard Schröder. Krajine, ktorá od partnerov v EÚ vyžaduje prísnu rozpočtovú disciplínu, podľa neho hrozí, že bude čeliť obvineniam z pokrytectva. "Je to absolútne zlý signál, najmä vo vzťahu k našim európskym partnerom, od ktorých oprávnene požadujeme štrukturálne reformy," napísal Schröder v novej knihe, z ktorej v stredu citoval denník Bild.
Reforma prinesie do systému dodatočné náklady a v najbližších rokoch spôsobí rast odvodov zamestnancov aj zamestnávateľov, varoval exkancelár. "Jednoducho neexistuje dosť pracujúcich, ktorí môžu financovať rastúcu skupinu dôchodcov," dodal Schröder.