Občania prevádzajú na FNM aj hodnotné cenné papiere
Fyzické alebo právnické osoby, ktoré chcú previesť tzv. bezcenné cenné papiere na Fond národného majetku (FNM) SR, tak môžu urobiť do konca roka 2014 na 185 prevodných miestach. Pre väčšinu majiteľov takýchto cenných papierov je však veľmi náročné určiť ich trhovú hodnotu.
Ako v piatok na tlačovej besede uviedla hovorkyňa FNM Miriam Žiaková, vyskytli sa prípady, keď občania z nevedomosti previedli aj bonitné cenné papiere. Niektorí toriž prišli na obchodné miesta bez toho, aby si predtým overili, aká je skutočná hodnota cenného papiera. "Tento proces je pritom nezvratný. Proces vrátenia bonitných akcií zákon nepozná," upozornila Žiaková.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Dlhopis, o.c.p., a.s. Miloslav Michalík následne doplnil, že tieto prípady nie sú časté. Stalo sa však podľa neho, že občania požiadali o bezodplatný prevod cenných papierov, a to napríklad aj hodnotných akcií bankových domov. "Aj z tohto dôvodu neustále upozorňujeme občanov, aby si najskôr zistili hodnotu akcií, ktoré vlastnia, a až následne sa rozhodli, či ich prevedú alebo nie," podotkol Michalík. Šéf spoločnosti Dlhopis zároveň dodal, že v tejto súvislosti urobili určité opatrenia. "Na každom obchodnom mieste visí zoznam hodnotných akcií. Naši pracovníci prevodných miest boli zaškolení, aby občanov upozornili na bonitné akcie. Obchodný systém už vie vyselektovať a upozorniť prevodového pracovníka, ak by išlo o prevod takéhoto cenného papieru," zdôraznil Michalík.
Centrálny depozitár cenných papierov podľa generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Martina Wiedermanna však nevie a ani nemôže v rozmedzí licencie, ktorú má udelenú, rozlišovať, ktoré cenné papiere sú bezcenné, a ktoré naopak hodnotu majú. "Logicky, pri tých emisiách, ktoré sú v likvidácii alebo konkurze môžme predpokladať, že sú bezcenné. Keď budeme hovoriť o dvoch najväčších emisiách, a to je VÚB kupón a PSIPS, tak hovoríme rádovo o 100 tis. účtoch. Presné číslo však nemôžem povedať. Určite to bude cez 100 tis. kusov.," špecifikoval Wiedermann.
Od 1. októbra 2009, odkedy je možné využiť možnosť prevodu bezcenných akcií, tak podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Dlhopis Michalíka urobilo viac ako 417 tis. občanov. "V roku 2013 spoločnosť Dlhopis vybavila celkovo takmer 68 tis. občanov, pričom z toho počtu viac ako 62 tis. občanov podpísalo zmluvu o prevode cenných papierov a 5 tis. občanov si požiadalo o výpis z účtu," informoval Michalík. Každý majiteľ má podľa neho právo požiadať bezplatne o jeden výpis z majetkového účtu.
Spoločnosť Dlhopis, o.c.p., a.s. je 100-percentná dcérska spoločnosť Fondu národného majetku, ktorá získala poverenie na zabezpečovanie bezodplatných prevodov cenných papierov bez hodnoty od decembra 2012. Následne bola spustená aj pilotná prevádzka prevodov bezcenných akcií na 12 pobočkách Slovenskej pošty. Od februára 2013 začala plná prevádzka prevodov a zároveň aj rozširovanie obchodnej siete na 185 prevodných miest, ktoré sú situované výhradne na pobočkách Slovenskej pošty.