Teplá zima prebudila medvede v Tatrách
Súčasný charakter počasia, kedy teploty stúpajú vysoko nad bod mrazu, má vplyv na divo žijúce zvieratá. „Oteplenie spôsobuje, že medveďom zateká do brlohov a majú potrebu prebrať sa, vyvetrať a chodia aj tam, kde by sme ich v tomto ročnom období možno nečakali,“ uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler.
Tatranskí lesníci zaznamenali v uplynulých dňoch pohyb viacerých prebudených medveďov. Pre turistov je to podľa neho upozornenie, aby si dávali pozor na túrach.
Pohyb medveďov zaznamenali lesníci v oblasti Hrebienka, Smokovcov, Kežmarských Žľabov či Podbanského. „Nie je to len jeden medveď. Potulujú sa hlavne mladšie jedince v nižších nadmorských výškach,“ uviedol Hybler. Lesníci vo Vysokých Tatrách zatiaľ nezaznamenali stret medveďa s človekom, ani návštevy medveďov v blízkosti ľudských obydlí. Vo vyšších nadmorských výškach zatiaľ lesníci nezaznamenali pohyb medveďov. Na mnohé chodníky vo vyšších polohách sa však vzťahuje sezónna uzávera, takže tu by nemalo dôjsť k stretu medveďov s turistami.
Vysoké teploty na toto ročné obdobie zatiaľ nemajú vplyv na svišťov. „Svišť je pravý zimný spáč. Jemu je jedno, čo sa robí na povrchu,“ uviedol Hybler. Pre kamzíky, jelene alebo srny je táto zima zatiaľ priaznivá. „Nemusia vyhrabávať potravu spod snehu, takže určite je to pre nich ľahšie. Nevieme, aký bude ďalší priebeh zimy, môže sa stať, že budeme mať meter snehu ešte v apríli,“ dodal Hybler. To by zase mohlo negatívne vplývať na novú generáciu lesnej zveri, ktorá v apríli a máji začína privádzať na svet nové potomstvo. Teplá zima však môže mať negatívny dopad na šírenie rôznych chorôb. Príkladom sú podľa neho hniezda dravcov, ktoré sú plné rôznych parazitov. Mráz dokáže mnohé z nich vyhubiť.