Kandidátmi na sudcu ESĽP sú Laciak, Pirošíková, Krišková
Súdna rada dnes vybrala troch kandidátov na slovenského sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva - najviac hlasov (13 zo 17) získal advokát a prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Ondrej Laciak. Tesne za ním skončila súčasná zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková a sudkyňa Okresného súdu Bratislava III. Andrea Krišková, ktoré dostali po 12 hlasov.
Zoznam trojice kandidátov musí ešte odobriť vláda, potom ho predložia Rade Európy. Tá už stanovila termín voľby nového slovenského sudcu na 28. januára 2014. Pôvodný slovenský trojčlenný zoznam zvolených kandidátov parlamentné zhromaždenie Rady Európy v júni odmietlo, voľba troch kandidátov sa musela na domácej pôde zopakovať.
Súdna rada dnes chcela zvoliť aj jedného náhradníka, ale nikto z ďalších uchádzačov nedostal dosť hlasov. Vo výbere z pôvodne sedemčlennej zostavy neuspel Juraj Babjak ani Alena Poláčková. Miroslav Gavalec a Jana Zemková svoju kandidatúru dnes stiahli.
Laciak ani nečakal, že by mohol vo voľbách tak uspieť, že dostane najviac hlasov. „Možno som radu presvedčil svojimi skúsenosťami a tým, že som tvrdo pracoval na odborných znalostiach, ktoré mám,“ povedal Laciak po voľbe. Znalosti víťaza voľby ocenila aj jeho protikandidátka Pirošíková, ktorá je tiež na zozname vybratých adeptov, ktorých by mal posúdiť Štrasburg. „Uvidíme, ako to bude ďalej prebiehať,“ povedala Pirošíková. Tretia úspešná kandidátka Krišková hovorí, že výsledok, ako dopadne vo voľbe, sa nedal predvídať. „Aj spôsob voľby, aký súdna rada zvolila, bol úplne nový,“ dodala.
Kandidáti mali dnešnú voľbu náročnejšiu ako v minulosti. Priamo pred súdnou radou totiž museli preukázať svoju znalosť dvoch rokovacích jazykov ESĽP, teda francúzštiny a angličtiny. V jazyku, ktorý podľa vlastného vyjadrenia aktívne ovládajú, museli priamo odpovedať na odborné otázky. Tie im kládli profesionálni tlmočníci. Skúška z jazyka, ktorý ovládajú len pasívne, bola jednoduchšia – uchádzač prečítal text a preložil ho. Kandidáti museli aj svoju prezentáciu a odpovede na otázky členov súdnej rady predniesť v rokovacom jazyku ESĽP.
Voľba kandidátov na sudcu ESĽP sa počas roka odkladala. Predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin po prvotnom odmietnutí slovenského zoznamu kandidátov (bola tam Marica Pirošíková, prokurátor generálnej prokuratúry Marek Tomašovič a bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec) vyhlásil nový termín na prihlasovanie nominantov aj na voľbu kandidátov. Nominantov však nebolo dosť, termín prihlášok sa predĺžil. Súdna rada sa napokon rozhodla odložiť plánovanú voľbu kandidátov na sudcu ESĽP a prijala uznesenie, že voliť ich bude na najbližšom zasadnutí, na ktorom budú do tejto voľby prihlásení aspoň traja uchádzači. Dnes mali pred sebou pôvodne sedem mien.
Harabin hovorí, že prvý odmietnutý zoznam ponúknutých kandidátov bol podľa jeho názoru lepší, ale „vďaka zlyhaniu nášho diplomata v Štrasburgu naša kandidátka neprešla“. Teraz pridali do volieb ešte aj jazykové preskúšanie z oboch rokovacích jazykov európskeho súdu. O voľbe súdnej rady si bude môcť príslušný panel Rady Európy urobiť komplexný názor. „Pošlem im celú kazetu k dispozícii, nech si vyhodnotia, či ten náš proces voľby bol transparentný, objektívny. Majú tam v angličtine a vo francúzštine položenú otázku – odpoveď a zistia, kto je najlepší,“ dodal Harabin.
ESĽP je konečnou inštanciou v prípadoch týkajúcich sa porušenia ľudských práv zo strany štátnych orgánov a súdov a pre sťažovateľov je často poslednou nádejou pre spravodlivé riešenie ich sporov. V roku 2012 zo Slovenska odmietol 1 079 podaní pre nepríslušnosť, preskúmal 531 podaní a notifikoval vládu SR v 46 prípadoch. Najčastejšie súd konštatoval, že u sťažovateľa bolo porušené právo na spravodlivé súdne konanie. Dvadsaťjeden rozsudkov bolo v neprospech Slovenskej republiky, naproti tomu slovenská vláda úplne vyhrala dva spory so sťažovateľmi. Ostatné spory sa riešili zmierom alebo vyhlásením vlády o doriešení sťažnosti.