Filantropom roka je Miro Bílik za pomoc detským onkopacientom

27.11.2013 21:58

Slovensko pozná Filantropa roka 2013, stal sa ním zakladateľ občianskeho združenia Deťom pre život Miro Bílik. Odhodlanie zabojovať s rakovinou vlastného dieťaťa ho priviedlo k projektom, ktoré pomáhajú ľuďom nájsť odvahu nevzdávať zápas so zákernou chorobou.

Filantropom roka je Miro Bílik za pomoc detským onkopacientom
Foto: SITA

Víťaz sa snaží získavať peniaze, pomáhať oddeleniam detskej onkológie a organizovať rekondičné pobyty pre malé deti s celou rodinou. Cieľom jeho práce je pomáhať deťom byť šťastné, ale aj združovať ich rodičov, aby pomáhali a boli si vzájomnou psychickou oporou. Filantropom aj napriek hendikepu sa stala aj invalidná dôchodkyňa Pavlína Oláhová, dokáže osloviť ľudí a požiadať o šatstvo, topánky, trvanlivé potraviny a veci k bežnému životu.

Sama tieto vecí nosí mnohodetným rodinám a bezdomovcom. “Úplne fascinujúce na príbehu pani Pavlíny je to, že napriek zdravotnému postihnutiu a životnému údelu s chuťou pomáha ostatným. Mnohí ju preto volajú svojím anjelom,” poznamenala členka poroty a spoluorganizátorka podujatia Filantrop roka Soňa Lexmanová.

"V každom človeku je prirodzená chuť pomáhať. Niekto má tento inštinkt vyvinutý viac, iný menej, ale má ho každý. Sme súčasťou spoločnosti a doby, ktorá si doslova vyžaduje v rámci udržania rovnováhy, aby si ľudia navzájom boli nápomocní. Nemusí ísť o materiálne statky, občas stačí vôľa, chuť a motivácia k dobrej veci," uviedol predseda poroty a prvý nositeľ titulu Filantrop roka kňaz Anton Srholec.

Dôkazom toho je podľa jeho slov aj držiteľ ceny Filantrop roka 2013 Miro Bílik. Je to otec, ktorého osobná skúsenosť primala k podpore ostatných rodičov v tejto neľahkej situácii. "Deti sú naše najväčšie poklady, pre ktoré sme ochotní urobiť čokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Obzvlášť vtedy, keď bojujú so zákernou chorobou, ktorá v nás vyvoláva strach a beznádej. Na to, aby sme mohli vykonať veľké činy, ktoré môžu zachrániť ľudský život, však niekedy stačí paradoxne veľmi málo. Stačí chcieť pomôcť," uviedol Bílik. To, že získal ocenenie Filantrop roka 2013, je pre neho neuveriteľná pocta a veľká výzva, aby sa projektom, venovaným podpore ľudí s onkologickým ochorením, venoval aj naďalej.

V Bratislave dnes vyhlásili v spolupráci s ekonomickým denníkom Hospodárske noviny aj víťaza kategórie TOP firemný filantrop. Hlavným cieľom zostavovania rebríčka bolo oceniť firmy, ktoré venujú svoje prostriedky na dobrú vec a zároveň zvýšiť povedomie verejnosti o aktivitách firiem v oblasti firemnej filantropie a ich prínosu k zlepšeniu kvality života ľudí.

V kategórii Celkový objem darov - veľké firmy sa víťazom stala spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s., ktorá na verejnoprospešné účely darovala v roku 2012 sumu 1,9 milióna eur. Víťazom kategórie Celkový objem darov - stredne veľké a malé firmy je spoločnosť GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o. Tá venovala vlani na verejnoprospešné účely takmer 367-tisíc eur, pričom sa tiež angažuje vo viacerých dobrovoľníckych, darcovských či osvetových akciách.

Kategóriu Pomer zisku a darov vyhrala spoločnosť AXA Services, s.r.o., ktorá na Slovensku v rámci svojej stratégie podporuje charitatívne projekty, zodpovedný prístup k životnému prostrediu a dobrovoľníctvo svojich zamestnancov. Do tohtoročného rebríčka sa zapojilo 11 firiem, ktoré darovali v roku 2012 na verejnoprospešné účely takmer 4,3 milióna eur. Z toho 87,5 percenta tvorili finančné dary, päť percent nefinančné dary a 7,5 percenta darovanie času zamestnancov. 

Zamestnancom roka 2013 sa stala zamestnankyňa spoločnosti Slovak Telekom Zuzana Vojteková. Jej kolegovia ju označili za zanietenú dobrovoľníčku, ktorá sa nielen zúčastňuje na dobrovoľníckych aktivitách podporovaných spoločnosťou, ale je aktívna dobrovoľníčka aj v súkromnom živote. Svojou zanietenosťou inšpirovala aj mnoho kolegov. Cenu za prínos komunite dostal kňaz Marián Kuffa, ktorý sa venuje bezdomovcom, sirotám, prostitútkam, prepusteným väzňom, ľuďom po odchode z detského domova, alkoholikom a narkomanom.

V obci Žakovce postavil pre nich azylový dom, kde s nimi žije. Resocializáciu poskytuje láskou a prácou. Špeciálne uznanie za dlhoročné angažovanie sa v oblasti filantropie a uvedenie do siene slávy Fóra donorov dostala herečka Emília Vášáryová, ktorú nominovala Nadácia pre deti Slovenska. Víťazka stála pri zrode Nadácie pre deti Slovenska v roku 1995 a 15 rokov je čestnou predsedníčkou verejnej zbierky Hodina deťom. Pomáha nielen svojím menom, ale aj aktívne pri napĺňaní poslania nadácie. Stala sa tak prvou laureátkou Siene slávy Fóra donorov.

Bratislava sa dnes stala po druhý raz dejiskom Dňa filantropie. Jeho cieľom je poukázať na dôležitosť osobného i firemného darcovstva, formy, ako sa do neho zapájať, i ochotu tieto informácie zdieľať. Fórum donorov sa od roku 1996 venuje rozvoju filantropie a jej kultúry na Slovensku a v zahraničí. Združuje popredné nadácie a firemných filantropov pôsobiacich na Slovensku, podporuje rozvoj inštitucionálneho aj individuálneho darcovstva.

Zároveň je aktívnym členom medzinárodných filantropických zoskupení a zriaďovateľom systému darcovských SMS (DMS), ktoré umožňujú mimovládnym neziskovým organizáciám získavať príspevky od darcov. Krédom spoločnosti je od jej vzniku čestnosť, férovosť a transparentnosť, čo dokazuje aj fakt, že od vzniku DMS nebola na Slovensku zneužitá jediná takto realizovaná zbierka. Viac informácii o činnosti sa nachádza na stránke http://www.donorsforum.sk.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok