NBS: Napriek niektorým rizikám ostáva slovenský finančný sektor stabilný
Celý finančný sektor na Slovensku ostáva stabilným. Na základe Správy o finančnej stabilite k novembru 2013 skonštatovali predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS). "Vo viacerých parametroch vykazuje bankový sektor veľmi dobré výsledky," uviedol riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni NBS Marek Ličák.
Riziká finančného sektora sú podľa NBS zmierňované najmä odolnosťou domácich finančných skupín. Tie vykazujú pomerne vysokú solventnosť, ziskovosť, ako aj dobrú dostupnosť zdrojov financovania. "Zdravie bankového sektora ako celku je v súčasnosti významným faktorom stojacim za pomerne dobrou odolnosťou slovenskej ekonomiky voči externým zdrojom," skonštatoval výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček.
Podľa Ličáka dosiahla kapitálová primeranosť slovenských bánk v auguste tohto roku 16,9 %, pričom minimálna požiadavka je 8 %. Takýmito parametrami banky v okolitých krajinách nedisponujú. "Ten vankúš, ktorý majú banky, je výrazne vysoký, je to zdravá štruktúra zdrojov, čo je niečo, čo nie je samozrejmé," povedal Ličák.
Napriek priaznivému konštatovaniu uviedol Dvořáček aj niekoľko rizík, ktoré ohrozujú stabilitu finančného trhu. Ide najmä o zhoršenie kvality úverového portfólia, a to aj napriek tomu, že k výraznému nárastu objemu zlyhaných úverov nedošlo.
"Súčasne sme tu zaznamenali aj isté riziká, ktoré by sa mohli prepojiť so zvyšujúcou sa prepojenosťou niektorých komerčných bánk s finančnými sprostredkovateľmi," podotkol Dvořáček a dodal, že negatívnym javom je aj zvyšovanie podielu slovenských dlhopisov v portfóliách domácich bánk, ako aj znižovanie úrokových marží niektorých bánk.
O téme sme sa zhovárali so Štefanom Rychtárikom, analytikom Národnej banky Slovenska