VOP Trenčín dostane do dlhodobého prenájmu martinská MSM
Vojenský opravárenský podnik Trenčín bude mať 20 rokov v prenájme martinská spoločnosť MSM, ktorá už pred časom uspela aj pri výbere strategického partnera pre Vojenský opravárenský podnik Nováky.
MSM Martin teraz predložila vo výberovom konaní lepšiu ponuku spomedzi dvoch záujemcov. Za dlhodobý prenájom zaplatí 7,56 milióna eur, okrem toho sa zaviazala, že zachová minimálne 288 pracovných miest v podniku, ktorý dnes zamestnáva 322 ľudí. „Práve zachovanie pracovných miest bolo jednou z priorít vo výberovom konaní,“ upozornil minister obrany Martin Glváč (Smer-SD), keď prezentoval výsledky súťaže. Za hmotný investičný majetok firma zaplatí 15-tisíc eur. Rozhodujúcimi kritériami v súťaži bola výška nájomného, ktorá mala váhu 50 percent, počet zachovaných pracovných miest na päť rokov malo váhu 40 percent rozhodovania a zvyšných 10 percent pri rozhodovaní zavážila kúpna cena za majetok.
Keďže martinská MSM uspela už pri druhých vojenských opravovniach s najlepšou ponukou, bude podľa Glváča miernou výhodou, že rokovania budú asi dynamickejšie, lebo si ich už vyskúšali po prvom výberovom konaní. „Nám bolo v zásade jedno, kto najlepšie splní podmienky, naším cieľom bolo tento podnik nejakým spôsobom zachrániť,“ konštatoval Glváč, ktorý by chcel, aby si ho spoločnosť prevzala do prenájmu už od 1. januára 2014. Záujem o zotrvaní v podniku už prejavilo 260 terajších zamestnancov, niektorí ešte nad tým rozmýšľajú. Je však možné, že prenajímateľ bude prijímať aj nových ľudí.
Rezort obrany doteraz dával VOP Trenčín zákazky za vyše 10 miliónov eur, Glváč odhaduje, že ponovom to bude rapídne menej. „Za prakticky všetkých ministrov niektoré tie zákazky – budem veľmi otvorený – boli postavené asi skôr na to, aby sa udržala zamestnanosť a dnes sa budeme určite inak správať, keď budeme mať výberové konanie a prihlási sa nám päť rôznych výrobcov na danú komoditu,“ vysvetlil Glváč. Zákazkové krytie už nebudú musieť dávať svojim rezortným podnikom. Glváč zároveň upozornil, že podniky neprivatizujú. „Správame sa inak, stále tento majetok ostáva štátu, podniky sú len prenajaté,“ poznamenal.
Na otváranie obálok v tomto výberovom konaní pozvali aj organizácie tretieho sektora a poslancov branno-bezpečnostného výboru parlamentu. Podľa Glváča však o túto možnosť nebol záujem, napríklad z poslancov neprišiel nikto a ospravedlnil sa len Ľubomír Galko (SaS).
VOP Trenčín, a.s. sa zameriava predovšetkým na opravu kolesovej techniky, výrobu podvozkov pre autobusy a základy pre kontajnery pre poľné nemocnice. Do konca roka sú pre podnik zabezpečené zákazky z rezortu obrany.
TB ministra obrany M. Glváča o výsledku výberu strategického investora pre VOP Trenčín