Na vyraďovanie Bohuníc dostaneme viac peňazí

19.11.2013 16:15

Slovensko dostane od Európskej únie na odstavovanie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach viac peňazí. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili počas rokov 2014 až 2020 na odstavenie dvoch bohunických jadrových blokov finančný príspevok vo výške 200 miliónov eur.

Na vyraďovanie Bohuníc dostaneme viac peňazí
Foto:

Pôvodne sa hovorilo o sume 105 miliónov eur. Slovensko však musí splniť určité podmienky. "Ide najmä o úplnú transpozíciu direktívy o jadrovej bezpečnosti do národnej legislatívy a predloženie detailných plánov vyraďovania elektrárne Európskej komisii," informovala tlačová atašé EP Soňa Miháliková Mellak.

Poslanci Európskeho parlamentu navrhujú, aby plány vyraďovania atómovej elektrárne obsahovali informácie o predpokladanej štruktúre projektov, konkrétnych medzníkoch harmonogramu a spolufinancovaní, vrátane podrobností o tom, ako budú národné finančné fondy zaistené z dlhodobého hľadiska. "Komisia musí zabezpečiť, aby boli splnené podmienky pre efektívne a ekonomické využitie európskych fondov. Odsúhlasený rozpočet musí byť spojený s jasnými cieľmi a výkonnostnými ukazovateľmi, ktoré bude možné monitorovať ako nevyhnutnú súčasť implementácie celého programu," zdôraznil parlamentný spravodajca a európsky poslanec Giles Chichester. Poslanci taktiež navrhujú, aby Európska komisia hodnotila plnenie všetkých troch programov vyraďovania a ich pokrok do konca roku 2017. Európski poslanci schválili navýšenie prostriedkov aj pre odstavované jadrové bloky v Litve (400 miliónov eur) a v Bulharsku (260 miliónov eur).

Na odstavovanie bohunických reaktorov prispieva Európska únia prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Doposiaľ bolo uzavretých celkom 20 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných viac ako 464 miliónov eur. Celkové náklady na vyradenie bohunickej elektrárne sa vyšplhajú na odhadovaných 1,141 miliardy eur.

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 miliárd vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 miliónov megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok