Ľudia v týchto dňoch navštevujú cintoríny, veriaci sa modlia za zosnulých
Návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch a ich zdobenie kvetmi, spomienky na tých, čo už nie sú medzi nami, tradične charakterizujú prvé novembrové dni.
Katolícka cirkev dnes slávi Sviatok všetkých svätých, veriaci sa v tento deň modlia nielen za svojich blízkych zosnulých, ale aj za všetkých svätých a takisto za našich predkov, ktorí neboli vyhlásení za svätých, ale žili statočným životom a vedeli sa obetovať pre iných. Cirkev oddávna spája s dnešným sviatkom nádej na vzkriesenie.
Okrem svätých omší v kostoloch sa dnes konajú omše a pobožnosti za zosnulých aj na viacerých cintorínoch. Slovenskí biskupi budú 1. a 2. novembra slúžiť sväté omše vo všetkých diecézach. Napríklad, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko bude celebrovať sv. omšu na Sviatok všetkých svätých 1. novembra o 10.30 h v Katedrále sv. Martina v Bratislave. V rovnakom čase sa uskutoční slávnostná omša aj v hlavnom chráme Ordinariátu Ozbrojených síl (OS) a Ozbrojených zborov (OZ) SR - v Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave s hlavným celebrantom, vojenským ordinárom Mons. Františkom Rábekom.
Na cintoríne v bratislavskom Slávičom údolí sa stala tradíciou svätá omša za zosnulých 1. novembra popoludní, ktorú pripravujú františkáni. Pobožnosti za zosnulých sa konajú v tento deň aj na Martinskom či Ružinovskom cintoríne a ďalších miestach. V bratislavskom krematóriu sa obvykle 1. novembra koná spomienka na zosnulých s pásmom slova a hudby.
Na dnešný sviatok nadväzuje 2. novembra spomienka na všetkých verných zosnulých, ľudovo nazývaná Dušičky. Aj v tento deň je zvykom zapaľovať sviečky na hroboch zosnulých alebo v domácnostiach. Konajú sa tiež modlitby za nenarodené deti či pochody za život.
Mapujeme aj situáciu na bratislavských cintorínoch. Na jednom z nich je kolegyňa Barbara Štefanovičová.
O tom, ako Sviatok všetkých svätých prežívajú vo Francúzsku sme sa zhovárali s našou spolupracovníčkou Alenou Vrbovskou