Nicholsona asi nahrali už za minulej vlády
Nahrávka telefonického rozhovoru novinára Toma Nicholsona, ktorú dostal anonymne denník Sme minulý týždeň, zrejme podľa tohto denníka vznikla za vlády Ivety Radičovej. O preposlaní e-mailu s ním pravdepodobne hovoril vtedajší šéf videosekcie sme.sk a dnešný šéf webu Martin Čorej, informuje Sme v dnešnom vydaní.
„Tento hovor sa zrejme uskutočnil v novembri 2010. Tom pre nás pripravoval pravidelný spravodajský formát This Week in Slovakia. Samotný obsah hovoru sa zjavne dotýkal scenára, ktorý mal Tom poslať kolegovi na jeho dve adresy,“ povedal Čorej, ktorý je tiež miestnym poslancom v Devínskej Novej Vsi. Podľa výpisu hovorov sa nahrávka časovo približne zhoduje s telefonátom Čoreja s Nicholsonom z 8. novembra.
Nicholson vraví, že v tom čase začal písať knihu o spise Gorila a viac ľudí už vedelo, že dokument má. Polícia sa ním už vtedy zaoberala.
SIS odmietla, že by nahrávka vznikla u nich. Rovnako reagovala aj vojenská tajná služba. Iba polícia nepoprela, že by odpočúvanie urobila ona.
Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak vraví, že o takejto nahrávke nevie. „Nemám žiadnu takú informáciu,“ odvetil na otázku Sme, či polícia za jeho šéfovania odpočúvala Nicholsona. Vraví, že by o tom zrejme vedel. Policajti, čo robia odpočúvania, však podľa Spišiaka nemali povinnosť informovať ho o každom odpočúvaní.
Aj vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic (teraz Nova) tvrdí, že o ničom nevedel: „Skôr by som to vylučoval.“
Lipšic podľa Sme predpokladá, že ide o nelegálne odpočúvanie, čo neurobila polícia. Vraví, že odpočúvací systém, ktorý nakúpili ešte za Ivana Lexu, umožňuje nielen legálne, ale aj nezákonné odpočúvanie, s ktorými sa obchoduje. „Štátne inštitúcie nemali nijaký legitímny dôvod odpočúvať Toma Nicholsona.“
Pokiaľ by šlo o súdom schválené odpočúvanie, museli naň vraj byť mimoriadne vážne dôvody.
Novinár chce pre nahrávku podať trestné oznámenie.