Nobelovu cenu mieru udelili Organizácii pre zákaz chemických zbraní
Nobelovu cenu mieru za rok 2013 získala v piatok Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Nórsky Nobelov výbor organizácii cenu udelil za "rozsiahle úsilie zbaviť svet chemického arzenálu".
OPCW a dohovor o chemických zbraniach podľa Nobelovho výboru definovali chemické zbrane ako neprijateľné podľa medzinárodného práva. OPCW, založená v roku 1997, sa momentálne podieľa na likvidácii chemických zbraní v Sýrii. "Posledné udalosti v Sýrii, kde boli tieto zbrane opäť použité, dokazuje nevyhnutnosť ešte zvýšiť úsilie na ich likvidáciu," uvádza sa v stanovisku výboru. Organizácia si cenu prevezme 10. decembra, na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Cena zahŕňa diplom, medailu a finančnú odmenu v sume takmer milión eur.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní so sídlom v Haagu dohliada na plnenie Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní a o ich zničení, pričom úzko spolupracuje s jednotlivými členskými štátmi. Organizácia patrí z hľadiska medzinárodných štruktúr medzi najúspešnejšie, keďže združuje 189 členských štátov. Dve krajiny, Izrael a Barma spomínaný dohovor podpísali, avšak zatiaľ neratifikovali. Štyri krajiny, Angola, Egypt, Somálsko a Severná Kórea, zatiaľ nepristúpili k podpisu ani k prijatiu dohovoru. Sýria dohovor prijala len nedávno.
Úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou BR OSN. OPCW poskytla misii zbrojných expertov a OSN má na starosti logistiku, komunikáciu a bezpečnosť. Experti už začali s likvidáciou raketových hlavíc, leteckých chemických bômb a výrobných zariadení, pričom tieto majú byť zničené do 1. novembra. Potom bude prebiehať prevoz a likvidácia nebezpečných chemikálií. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na viaceré miesta v krajine.