Nemeckí sociálni demokrati priznali porážku
Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka, Sigmar Gabriel, priznal porážku strany v nedeľňajších parlamentných voľbách.
Konzervatívci nemeckej kancelárky Angely Merkelovej smerujú k získaniu historickej absolútnej väčšiny v dnešných parlamentných voľbách. Vyplýva to z projekcií výsledkov založených na volebných odhadoch a niektorých výsledkoch televízie ARD, informovala agentúra Reuters.
Dodala, že absolútnu väčšinu hlasov získala naposledy nemecká politická strana v roku 1957 pod vedením konzervatívca Konrada Adenauera.
Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka, Sigmar Gabriel, priznal porážku strany v nedeľňajších parlamentných voľbách v krajine.
"CDU/CSU dosiahli obrovský úspech a my im blahoželáme," vyhlásil v Berlíne. Citovala ho agentúra DPA.
Hovoril o Kresťanskodemokratickej únii Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej a jej sesterskej Kresťansko-sociálnej únii Bavorska (CSU).
Neisté je však, či bude môcť pokračovať v súčasnej "čierno-žltej" koalícii s liberálmi z FDP alebo si bude musieť hľadať nových koaličných partnerov, konštatovala agentúra DPA.
Voľby ostro sledujú európski partneri Nemecka. Niektorí dúfajú, že Merkelová zmierni postoj voči štátom eurozóny zápasiacim s krízou, ako je Grécko, ak bude dotlačená do "veľkej koalície" so sociálnymi demokratmi (SPD). Veľké zmeny v politike však nie sú pravdepodobné, keďže SPD súhlasí s hlavným smerovaním Merkelovej v tejto otázke, aj keď ju obviňuje zo slabého vodcovstva, uviedla agentúra Reuters.
Hlasovanie sa začalo o 8.00 h a prvé odhady sa očakávajú po zatvorení volebných miestností o 18.00 h. Na voľbách do Spolkového snemu (Bundestag) sa môže zúčastniť približne 61,8 milióna občanov Nemecka. Až tretina z nich sa v prieskumoch tesne pred voľbami označila za nerozhodnutú, čo zvyšuje neistotu ohľadom výsledkov. Predbežné oficiálne výsledky by mali zverejniť v noci na pondelok.
Posledné prieskumy pripísali Merkelovej kresťanským demokratom (CDU/CSU) asi 40 percent, zvíťazili by tak už v tretích voľbách po sebe. Podpora koaličných slobodných demokratov (FDP) však klesne z takmer 15 percent spred štyroch rokov na asi päť percent. Ak by nedosiahli ani túto hranicu, nedostali by sa do parlamentu.
SPD, ktorej kandidátom na kancelára je Peer Steinbrück, bývalý Merkelovej minister financií z predošlej veľkej koalície (2005-2009), podľa prieskumov zaostáva o približne 13 percent. Sociálni demokrati zrejme neprekonajú výsledok CDU/CSU ani so svojimi spojencami, Zelenými. SPD i Zelení pritom vylúčili spoluprácu s krajne ľavicovou stranou Ľavica.
Misky váh v povolebnej situácii môže výrazne nakloniť len sedem mesiacov existujúca strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá vystupuje proti spoločnej mene euru a využila tak obavy voličov z nákladov na balíky pomoci pre krajiny eurozóny. Ak sa jej podarí prekonať päťpercentnú hranicu, bola by prvou novou stranou v Bundestagu od roku 1990. Kreslá, ktoré by získala, by Merkelovej chýbali na pokračovanie v preferovanej stredopravej koalícii.
Krajinské voľby sa dnes okrem toho konajú v Hesensku, kde by mohlo dôjsť k zmene vlády a čierno-žltú koalíciu CDU a FDP by mohla vystriedať červeno-zelená koalícia SPD a Zelených.
Kancelárka Merkelová volila v Berlíne, Steinbrück nechce do jej vlády
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová hlasovala v dnešných parlamentných voľbách krajiny na internáte Humboldtovej univerzity v Berlíne, kam spoločne s manželom Joachimom Sauerom prešli z ich bytu pešo. Oznámila to agentúra DPA.
Televízne štáby ukázali šéfku kresťanských demokratov (CDU), oblečenú v tradičnom saku a nohaviciach, ako hádže hlas do volebnej urny.
Merkelová musela hlasovať v centrálnom Berlíne, v obvode, kde býva, ale kandiduje za iný volebný obvod, severne od Berlína na pomoranskom pobreží, ktorý reprezentuje v Spolkovom sneme (Bundestagu) od roku 1990.
Vodca opozičných sociálnych demokratov (SPD) Peer Steinbrück pred začatím dnešných volieb zdôraznil, že nie je ochotný zastávať funkciu radového ministra v jej vláde. Napísali to dnes noviny Bild am Sonntag.
SPD vyjde podľa prieskumov z volieb ako druhá najsilnejšia strana, ale s veľkým odstupom za CDU. Niektorí voliči vyjadrili rozčarovanie nad Steinbrückovým osobným rozhodnutím nevstúpiť do koaličnej vlády dvoch najväčších politických strán.
"Pre mňa sú rozhodujúce dve veci. Chcem byť kancelárom vo vláde sociálnych demokratov a Zelených. A nie som ochotný slúžiť vo vláde veľkej koalície," citovala ho agentúra DPA.