Po vražde gréckeho ľavičiara vyšli do ulíc antifašistickí aktivisti
Antifašistickí demonštranti zorganizovali demonštrácie naprieč Gréckom po tom, čo údajný neonacista zavraždil v Aténach ľavicového aktivistu. V niektorých mestách polícia použila proti protestujúcim slzotvorný plyn.
K dobodaniu 34-ročného rapera s ľavicovými názormi sa mal priznať 45-ročný stúpenec krajne pravicovej parlamentnej strany Zlatý úsvit, ktorá je obviňovaná z útokov voči imigrantom. Vicepremiér Evangelos Venizelos uviedol, že odteraz musí byť považovaná za "kriminálnu organizáciu". Podľa predsedu vládnej socialistickej strany Pasok je totiž pre Zlatý úsvit prioritou násilie. On ako aj premiér Antónis Samarás sa zhodli na tom, že použijú proti strane všetky dostupné legálne prostriedky. Samarás zdôraznil, že nedovolí neonacistom podkopávať demokraciu v krajine. Zlatý úsvit však akúkoľvek spojitosť s vraždou odmieta a politikov obvinil, že sa snažia využiť tragickú udalosť vo svoj prospech a rozdeliť grécku spoločnosť.
Grécka polícia v stredu potvrdila zadržanie pravicového radikála, ktorý v utorok neďaleko Atén na smrť dobodal ľavičiara počas ich nočnej potýčky pred barom. Tam najprv obaja debatovali o futbale, následne sa však dostali k názorom na politiku a spoločnosť, čoho výsledkom bol extrémistov útok nožom. Zraneného muža síce previezli do nemocnice, no zachrániť sa ho už nepodarilo. Stalo sa tak ani nie týždeň po tom, ako deväť mladých prívržencov gréckej komunistickej strany skončilo v aténskej nemocnici so zraneniami, ktoré im spôsobili krajní pravičiari vrátane dvoch členov Zlatého úsvitu. Skupinku približne 20 mladých komunistov, ktorí lepili stranícke plagáty, napadlo asi 50 neonacistov s bejzbalovými pálkami a páčidlami.
Ultrapravicová strana Zlatý úsvit bola kedysi na okraji politického spektra, jej preferencie však vzrástli a v minuloročných voľbách získala 18 poslaneckých kresiel. V súčasnosti je podľa prieskumov treťou najpopulárnejšou stranou v Grécku. Zlatý úsvit vedie agresívnu kampaň proti nelegálnej imigrácii a EÚ. V drvivej väčšine sa však prezentuje útokmi na imigrantov, rasistickými výzvami či rozdávaním jedla Grékom. Jej predseda Nikólaos Michaloliákos napríklad poprel existenciu plynových komôr v koncentračných táboroch a nacistického vodcu Adolfa Hitlera označil až "veľkú historickú postavu 20. storočia".