Lipšicovi sa nepozdáva vznik novej dcérskej spoločnosti SPP

19.9.2013 13:16
Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Daniel Lipšic predstavil nové zistenia, ktoré podľa neho dokazujú prepojenie vlády s finančnou skupinou J&T. Dôkazom toho má byť nová dcéra SPP, v ktorej štát nemá ani zastúpenie.

Dôkazov o tom, že reorganizácia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa deje v réžii finančných skupín, podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica pribúda. Najnovším je pôsobenie novej dcérskej spoločnosti SPP, ktorá si od svojho založenia požičala už 750 miliónov eur, podľa Lipšica v prospech finančných skupín EPH a J&T. Český EPH je od tohto roka novým menšinovým spoluvlastníkom plynární, jedným z majiteľov tohto holdingu je aj J&T.

Na kúpu 49-% podielu v SPP za 2,5 miliardy eur si nový akcionár zobral úver, ktorý chce teraz podľa Lipšica splatiť aj prostredníctvom pôžičiek získaných z dcérskych firiem plynární. Takéto zadlžovanie schválila podľa neho vláda 4. septembra v materiáli o zmenách v SPP, celý proces sa však spustil už skôr.

"V máji tohto roka bola v Amsterdame založená schránková firma SPP Infrastructure Financing so základným imaním 400.000 eur. Potichu, bez explicitného povolenia vlády, bez nominantov štátu vo vedení spoločnosti," upozornil Lipšic na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR. Obaja jej konatelia pritom podľa neho zastupujú len EPH, a to napriek predchádzajúcej dohode o zastúpení štátu aj holdingu vo všetkých firmách SPP.

"Hoci reorganizáciu SPP schválila vláda až 4.9., táto schránková spoločnosť si vzala úver už dva mesiace predtým vydaním dlhopisov vo výške 500 miliónov eur, ktorý 11. septembra ešte navýšila o 250 miliónov eur," vyčíslil opozičný poslanec. Za tieto pôžičky pritom ručí majetkom najcennejšej spoločnosti v skupine SPP, Eustream, ktorý vlastní tranzitný plynovod vedúci cez Slovensko. Ďalšie pochybnosti podľa Lipšica vyvoláva skutočnosť, že na rovnakej amsterdamskej adrese ako SPP Infrastructure Financing už roky sídlia viaceré firmy patriace finančnej skupine J&T.

Celá táto operácia tak podľa Lipšica vyvoláva otázku, či vláda vie, kde sa nachádzajú požičané stovky miliónov eur. "Sú len dve možné odpovede - vláda nevie, kde je tých 750 miliónov eur, čo je katastrofa. V takom prípade bez vedomia vlády majú finančné skupiny pod kontrolou 750 miliónov eur zaručených najlukratívnejšou časťou SPP... Druhá možnosť je, že vláda o tom vie, a potom je to ešte horšie. Dovolila takýto biznis bez toho, aby mala jediného človeka, ktorý by mohol nakladanie s týmito obrovskými peniazmi kontrolovať," dodal Lipšic.

Fico: Lipšic hovorí veci, ktoré nesedia

Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa vlastných slov nemôže poznať všetky detaily činnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Nevie sa preto ani bližšie vyjadriť k podozreniam týkajúcim sa pôsobenia novej dcérskej spoločnosti SPP Infrastructure Financing, ktoré dnes prezentoval nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

"Podľa mňa je to zase čosi, čo sa vymyká realite... Počúval som pána Lipšica, povedal obrovské množstvo vecí, ktoré vôbec nesedia," reagoval Fico na dnešnej tlačovej konferencii po skončení mimoriadnej schôdze, na ktorej sa opozícia neúspešne pokúšala o jeho odvolanie práve kvôli zmenám postavenia štátu v SPP.

Vláda si podľa Fica preverí aj podozrenia, týkajúce sa nominanta štátu v Eustreame Roberta Hančáka. Lipšic mu opakovane vyčítal, že v minulosti pracoval pre J&T a je preto otázne, koho vlastne v najziskovejšej dcérskej spoločnosti SPP zastupuje. "Pozrieme sa na to, neviem, čo je to za človeka, akým spôsobom reprezentuje," reagoval Fico.

Vo všeobecnosti však vyjadril spokojnosť s tým, ako nominanti súčasnej vlády zastupujú v podnikoch s účasťou štátu. "Ja som s prácou našich nominantov, aj keď ich osobne nepoznám, spokojný. Nesmie sa stať, aby nominant za štát hlasoval v rozpore so záujmom SR. Toto je pre mňa kritérium na účasť človeka v konkrétnych orgánoch týchto spoločností," dodal Fico.

Spoločnosť EPH odmieta tvrdenia poslanca

"Spoločnosť SPP Infrastructure Financing v Holandsku bola založená vo vlastníctve SPP, a.s, ako technická firma pre realizáciu emisie dlhopisov pre spoločnosť Eustream. Spoločnosť Eustream pripravovala transakciu podľa obvyklých postupov pre vydávanie veľkých medzinárodných emisií dlhopisov. Štruktúra transakcie bola preferovaná zo strany zahraničných bánk, ktoré sa zúčastnili na transakcii. Ich záujem bol, aby sídlo emitenta bolo v jurisdikcii, ktorá je obvykle používaná pre emisie medzinárodných dlhopisov. Ak by toto kritérium nebolo použité, znamenalo by to zbytočné úrokové znevýhodnenie emisie," reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj.

Podľa EPH išlo o štandardnú, riadne odkonzultovanú operáciu medzi akcionármi. "Schvaľovací proces zahrňoval súhlas orgánov Eustreamu a dokonca aj súhlas orgánov materskej spoločnosti SPP. Transakcia bola vedená špičkovými právnymi a finančnými poradcami. Pri vydávaní sa postupovalo profesionálne s obvyklými štandardami medzinárodných trhov. Aranžujúcimi bankami boli špičkové bankové ústavy ako JP Morgan, Citi bank, ING, Erste, KBC," zdôraznil Častvaj.

Podľa neho všetky peniaze z emisie sú uložené v hotovosti na účtoch spoločnosti Eustream na Slovensku, v slovenských bankových inštitúciách Tatrabanka a Slovenská sporiteľňa.EPH dôrazne vyzýva politickú stranu NOVA Daniela Lipšica, aby svojimi snahami zaťahovať jednu z najdôležitejších firiem Slovenska do politického boja prestala poškodzovať ako meno SPP, EPH, tak aj samotnej Slovenskej republiky,“ konštatoval Častvaj.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok