Slováci plánujú vypustiť na obežnú dráhu prvú vesmírnu družicu

7.9.2013 17:35

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) je medzi verejnosťou známa najmä kvôli vypusteniu niekoľkých balónov - stratosférických sond do stratosféry. V súčasnosti pracuje najmä na projekte prvej slovenskej vesmírnej družice "skCube", ktorú by mala na obežnú dráhu vypustiť na prelome rokov 2015/2016.

Slováci plánujú vypustiť na obežnú dráhu prvú vesmírnu družicu
Foto: wiki

Ako pre TASR uviedol predseda organizácie Jakub Kapuš, SOSA uskutočnila už celkom sedem štartov stratosférickej sondy, z toho päť štartov v tomto roku. "Všetky tieto štarty sa uskutočnili z okolia mesta Partizánske, buď priamo z Hvezdárne v Partizánskom alebo z priľahlého letiska," ozrejmil s tým, že v priebehu týchto letov SOSA na palube sond robila najrôznejšie experimenty, prípadne v spolupráci s rôznymi agentúrami a režisérmi vyrábala videomateriály. "Príkladom takéhoto letu je januárový let "prvého Košičana- Sándora Máraia- do vesmíru", keď boli zábery z vypustenia použité v dokumente, ktorý bol prezentovaný na oficiálnom otvorení Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013," vysvetlil. Podobné lety uskutočnila SOSA tiež pre spevácku súťaž Československo hľadá Superstar a Kofolu. "Aj takýmto spôsobom sa usilujeme popularizovať kozmický výskum na Slovensku a ukázať, že aj u nás na to máme," povedal Kapuš.

V aktivite balónových letov do stratosféry plánuje SOSA určite pokračovať. Momentálne pracuje na medzinárodnom projekte "Společně do stratosféry", ktorý spustila spolu s Hvezdárňou vo Valašskom Meziřičí. V rámci tohto projektu majú byť v priebehu tohto a budúceho roka uskutočnené spolu štyri balónové lety, na ktorých budú umiestnené experimenty, navrhnuté slovenskými a českými študentmi zo základných a stredných škôl. "Myslím, že toto je veľmi zaujímavý spôsob ako pracovať s mládežou a rozvíjať ich záujem o vedu a výskum. Je to vždy iné, keď sa učia fakty z učebnice a ako keď si budú môcť tieto fakty zmerať a overiť takpovediac "na vlastnej koži"," podotkol Kapuš. Ďalej plánuje zaujímavé vedecké experimenty v spolupráci s niektorými univerzitami a organizáciami. "Napríklad nočný let sondy, počas ktorého chceme snímať meteory zo stratosféry v spolupráci so sieťou CEMENT," spomenul jeden z projektov Kapuš.

Projekt, ktorým sa SOSA aktuálne najviac zaoberá, je projekt prvej slovenskej družice "skCube". Na tejto iniciatíve spolupracuje so Žilinskou univerzitou v Žiline a Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Projekt podporili aj Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. "V dnešných dňoch prebieha vývoj jednotlivých systémov družice. Na tomto vývoji sa podieľajú členovia SOSA, ktorí sú zároveň študentmi a doktorandmi na spomenutých univerzitách. V Bratislave sme začiatkom roka dokončili laboratórium, kde pracujeme najmä na palubnom počítači, napájacej časti družice a systéme orientácie družice. Na Žilinskej univerzite je vyvíjaná komunikačná časť družice, už v dnešných dňoch pracuje prijímacia stanica v testovacom režime," priblížil projekt Kapuš.

Samotný vedecký cieľ družice ešte nie je známy. "Na stole máme niekoľko návrhov experimentov a v najbližších týždňoch má prísť rozhodnutie, s akým experimentom družica na obežnú dráhu Zeme poletí," ozrejmil Kapuš. Štart družice je naplánovaný na prelom rokov 2015/2016. Konkrétny termín bude SOSA vedieť, až keď sa rozhodne pre nosič, teda raketu, ktorá túto družicu vynesie na nízku obežnú dráhu Zeme. "Projekt balónovej sondy sa dá považovať za akýsi prekurzor družice skCube a už pri návrhu tejto sondy sme sa inšpirovali práve družicami typu cubesat. Pri letoch sme získali veľa skúseností a sebadôveru ísť do takéhoto náročného projektu. Od letu prvej slovenskej družice si sľubujeme najmä ďalší rozvoj slovenských kozmických aktivít a osobne verím, že na odborníkoch, ktorí sa tohto projektu zúčastnia, bude stáť budúcnosť slovenského kozmického výskumu. A to najmä v súvislosti s budúcim členstvom SR v Európskej vesmírnej agentúre. O vzdelanostnej ekonomike sa u nás veľa hovorí, ale my sa ju usilujeme aj takýmto spôsobom naštartovať," uzavrel Kapuš.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok