Spojené štáty zvažujú možnosť vojenského zásahu proti Sýrii
Oznámil to minister obrany Chuck Hagel. Podľa agentúry Reuters, Washington zvažuje viac alternatív, od pritvrdenia diplomatického tlaku na Damask až po prípadné útoky z mora. O ďalšom postupe budú v Bielom dome rokovať členovia Obamovho bezpečnostného tímu.
O možnostiach riešenia sýrskeho konfliktu a postoji Spojených štátov sme sa rozprávali s Dušanom Fischerom z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy
Americké námorné sily v Stredomorí sa presúvajú bližšie k brehom Sýrie, informovala agentúra AP. Pripomenula, že sa tak deje v situácii, keď americká administratíva zvažuje reakciu na podozrenia o použití chemických zbraní armádou vernou sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Sýrski aktivisti obviňujú Asadove jednotky, že v stredu pred svitaním vykonali v Džúbare i na iných predmestiach Damasku útok jedovatým nervovým plynom, pri ktorom zahynuli stovky ľudí. Údaje o počte mŕtvych sa pohybujú od 136 až do 1300.
Sýrska vláda tieto obvinenia odmieta ako neopodstatnené a tvrdí, že ide o snahu diskreditovať Asadov režim. Okrem toho dnes sýrska štátna televízia uviedla, že v tuneloch na damaskom predmestí Džúbar našli dnes vojaci chemické látky. Niektorí z vojakov sa pri akcii začali údajne dusiť.
Štátna televízia odvysielala zábery na plastové kontajnery, plynové masky, fľaštičky s bližšie nešpecifikovanými liekmi, výbušniny a ďalšie položky, ktoré vládni vojaci našli a zhabali v povstaleckých úkrytoch. Vo vysielaní sa však neobjavili žiadne zábery na vojakov údajne zasiahnutých toxickými plynmi na damaskom predmestí Džúbar.
V súvislosti s najnovším vývojom v Sýrii zvolal americký prezident Barack Obama na nedeľu schôdzku svojich poradcov pre národnú bezpečnosť, informoval Biely dom. Prezident USA je podľa AP naďalej toho názoru, že rýchly zásah do sýrskej občianskej vojny by bol problematický vzhľadom na medzinárodné aspekty, ktoré by mali predchádzať vojenskému úderu.
Američania možno vypália rakety
Americkí vojenskí predstavitelia, ktorí si neželali byť menovaní, na základe informácií o presune amerických lodí v Stredomorí bližšie k sýrskym brehom pripustili, že USA by mohli Asadovi vyslať varovný signál aj vypálením niekoľkých rakiet typu Tomahawk, ako sa to stalo aj počas konfliktu v Líbyi.
Použitie chemických zbraní v občianskej vojne v Sýrii odsúdil dnes aj nový iránsky prezident Hasan Rúhání, pričom však neobvinil žiadnu zo strán konfliktu. Nespresnil ani, čo jeho vláda vie o nasadení chemických zbraní v Sýrii.
Agentúra AP pripomína, že Rúháního výrok, ktorý odvysielala iránska štátna televízia, je v protiklade s postojom jeho vlády považovanej za jedného z hlavných podporovateľov režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rúháního slová médiá citovali aj krátko po tom, ako iránsky minister zahraničných vecí túto stredu obvinil sýrskych povstalcov z používania chemických zbraní.
Rúhání v prejave v mauzóleu duchovného vodcu ajatolláha Chomejního pripomenul, že aj Irán bol v 80. rokoch počas vojny s Irakom terčom útokov s použitím chemických zbraní.
Podľa agentúry DPA, odvolávajúcej sa na jordánsku štátnu tlačovú agentúru, sa ešte tento týždeň v jordánskom Ammáne uskutoční stretnutie vysokopostavených vojenských predstaviteľov USA, Británie a viacerých arabských štátov, aby posúdili situáciu v Sýrii.
Okrem predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generála Martina Dempseyho v Ammáne očakávajú predstaviteľov armád Francúzska, Saudskej Arábie, Turecka, Ruska, Talianska, Kanady a Kataru.
V snahe presvedčiť sýrsku vládu, aby povolila expertom a inšpektorom svetovej organizácie vyšetriť tento údajný chemický útok, pricestovala do Damasku vysoká predstaviteľka OSN pre odzbrojenie Angela Kaneová.
Lekári bez hraníc potvrdili chemický útok
Humanitárna organizácia so sídlom v Paríži Lekári bez hraníc (MSF) dnes oznámila, že počas prvých troch hodín po predpokladanom útoku chemickými zbraňami na predmestí Damasku v stredu sa u 3600 Sýrčanov objavili neurotoxické symptómy a 355 z nich zomrelo. Vyplýva to z údajov troch nemocníc v oblasti Damasku, ktorým Lekári bez hraníc poskytujú svoju podporu.
Z pacientov, ktorí dorazili do nemocníc 21. augusta, 355 zomrelo, oznámili dnes vo vyhlásení Lekári bez hraníc.
Vypukli spory o to, kto viedol údajný útok nervovým plynom na povstalcami obsadenom predmestí Damasku. Podľa prvých správ aktivistov, o ktorých informovala agentúra Associated Press, pri ňom malo zomrieť vyše 130 ľudí. Útok vyústil v požiadavky na jeho nezávislé vyšetrenie a obnovil úvahy o prípadnej medzinárodnej vojenskej intervencii, ak boli v Sýrii skutočne použité chemické zbrane.
Protivládni aktivisti obviňujú z útoku toxickým plynom na východnom predmestí Damasku sýrsku vládu. Podľa nich sa počet obetí útoku pohybuje od 136 po 1300.