Zmajkovičovej sa nepáči návrh kolegov, ktorý posilňuje práva starostov

23.8.2013 10:36

Podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) je proti novele zákona o obecnom zriadení, ktorú predložili jej spolustraníci. Tí chcú novelou posilniť kompetencie starostov a primátorov.

Zmajkovičovej sa nepáči návrh kolegov, ktorý posilňuje práva starostov
Foto: SITA

Ako povedala Zmajkovičová dnes pre agentúru SITA, takýto návrh zákona nepodporí. Nezdá sa jej v návrhu zákona rozdelenie moci. „Obecné zastupiteľstvá sú priamo volené občanmi rovnako ako starostovia a primátori. Disproporcia medzi ich jednotlivými právami je dnes dostatočná,“ povedala s tým, že návrh jej kolegov dáva starostom veľmi silné právomoci. „Poslanci ako volení zástupcovia občanov sú potom zbytoční. Posilnime teda právomoci primátorov a starostov ešte viac a majme len primátorov, ktorí budú mať len poradný orgán,“ vyhlásila s tým, že viac rokov pôsobila v samospráve a je preto proti návrhu. „Dnes sú kompetencie medzi zastupiteľstvom a starostom rozdelené dostatočne. Nie je to systémové riešenie,“ uviedla.

Zmajkovičová nesúhlasí ani s tým, aby sa znížil počet poslancov zastupiteľstiev s tým, že to pomôže samospráve ušetriť peniaze. „Je to smiešne, pretože poslanci si sami odsúhlasujú odmenu. Ak majú zodpovednosť, nemusia mať vysokú odmenu. Nemyslím si, že samospráva je postavená na odmenách poslancov. To nevytrhne samosprávu z krízy,“ vyhlásila.

Podľa podpredsedníčky NR SR je všetko o komunikácii. Pripomenula, že v Trnave, kde je krajskou predsedníčkou strany, je primátor za KDH, ale Smer-SD má väčšinu v zastupiteľstve. „Ak chce primátor, aby sa mi vládlo komfortne, musíme sa dohodnúť. Urobili sme zmluvu o spolupráci pre rozvoj mesta, nie koaličnú zmluvu. Dohodneme sa na všetkých krokoch, ktoré sú dôležité pre obyvateľov Trnavy,“ povedala.

Raz sa pomer síl zmení a s tým treba podľa Zmajkovičovej rátať. Dnes nám niečo vyhovuje, ale o štyri roky nemusí. Príkladom je podľa nej menovanie sudcov, ktoré ako ministerka spravodlivosti navrhla Lucia Žitňanská, keď chcela vymeniť sudcov na okresných a krajských súdoch. „Výberové komisie si nastavili po svojom. Dnes im to nevyhovuje, my sme to kritizovali a dnes nám to vyhovuje,“ konštatovala.

Kompetencie primátorov a starostov slovenských miest a obcí by sa mali posilniť. Po novom by mohli menovať a odvolávať riaditeľov rozpočtových či príspevkových organizácií danej obce. Táto kompetencia v súčasnosti prislúcha zastupiteľstvu. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení poslancov Smeru-SD. Otto Brixi, Jana Laššáková, Jana Vaľová, Peter Fitz a Viera Mazúrová zmeny odôvodňujú zodpovednosťou starostov a primátorov za chod obcí a miest.

Návrh kritizuje aj opozícia. Podľa opozičných poslancov Igora Hraška (OĽaNO) a Pavla Zajaca (KDH) novela posilňuje princíp politických nominácií, ktoré deformujú správu vecí verejných. Do funkcií sa tak podľa nich nedostanú odborníci. Návrh podľa predkladateľov zároveň oberá zastupiteľstvá a ich poslancov o možnosť podieľať sa na spravovaní majetku mesta.

Právna norma mierne znižuje odmenu pre hlavného kontrolóra obce. V niektorých mestách totiž podľa poslancov Smeru-SD mali kontrolóri aj s odmenami vyšší plat ako primátori. Návrh tiež mierne znižuje počet poslancov mestských zastupiteľstiev v mestách od 10 001 do 20 000 obyvateľov. Tie by mohli mať 13 až 17 poslancov, dnes je to 13 do 19 poslancov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok