Obama chce reformovať hypotekárny trh
Rozsiahlu reformu domáceho hypotekárneho trhu ohlásil šesť rokov po začiatku finančnej krízy americký prezident Barack Obama. Informovala o tom agentúra Reuters. Realitný trh sa síce zotavuje, stále však ešte nie je v takej kondícii, ako by bolo treba, uviedol Obama pri svojej návšteve Phoenixu.
Prezident navrhuje obmedzenie úlohy štátu pri financovaní hypotekárnych úverov. Opatrenia, ktoré predstavil, by mali na trh s bývaním prilákať viac súkromného kapitálu. Odborníci však očakávajú, že reforma trhu financovania hypoték môže trvať roky.
Základom hypotekárneho trhu v USA sú zoštátnené koncerny Fannie Mae Freddie Mac. Samotné neposkytujú hypotekárne úvery, ale poskytujú bankám likviditu. Odkupujú od nich totiž hypotéky, z ktorých potom vytvárajú cenné papiere a tieto ponúkajú investorom. Oba koncerny stoja za viac ako polovicou hypoték v USA.
Po spľasnutí realitnej bubliny musela vláda v roku 2008 prevziať Fannie Mae a Freddie Mac a poskytnúť im finančnú pomoc vo výške 187,5 miliardy USD (141,2 miliardy eur). V súčasnosti sú opäť ziskové a vláde na dividendách vrátili 132 miliárd USD.
Podľa Obamu sa majú oba koncerny v dlhodobom horizonte zlikvidovať. Zodpovedajúci návrh je už v Senáte. Namiesto Fannie Mae a Freddie Mac by mal vzniknúť systém, v ktorom by súkromný trh nakupoval hypotekárne úvery od ich poskytovateľov a vytváral by z nich cenné papiere pre investorov. Takzvaná sekuritizácia hypoték, teda premena nelikvidných úverov na likvidné cenné papiere, je dôležitá pre to, aby sa peniaze vracali späť do bánk a aby sa tým zlepšila dostupnosť úverov na trhu. Úloha štátu by sa mala v budúcnosti obmedziť na poskytovanie nejakej formy poistenia alebo garancie a dohľadu.