Vedci v Portoriku vytvorili softvér, ktorý dokáže rozoznať zvieratá

18.7.2013 09:23

Tím vedcov z Portorika vytvoril technológiu, ktorá dokáže pomocou nasnímaného zvuku identifikovať zvieratá žijúce v dažďovom pralese. Tento softvér umožní biológom rýchlejšie a ľahšie monitorovať život v tropickom ekosystéme.

Vedci v Portoriku vytvorili softvér, ktorý dokáže rozoznať zvieratá
Foto: wiki

"Nahrávacie zariadenia máme k dispozícii už dlhšie, ale neexistoval spôsob ako všetky tieto zvuky analyzovať," uviedol vedúci výskumu Mitch Aide.

Vedci používajú nahrávacie zariadenia, aby zachytili aj život skrytý hlboko v dažďovom pralese. Donedávna však museli nahrávky identifikovať manuálne, čo pre nich znamenalo hodiny dešifrovania zvieracích zvukov.

"Ak by mal výskumník 50-tisíc minútových nahrávok, zabralo by mu 833 hodín, kým by si ich aspoň raz bez prestávky vypočul," vysvetlil Aide. Dodal, že nová technológia je omnoho rýchlejšia a s rovnakým množstvom dát si dokáže poradiť približne za hodinu. K zvukom rôznych zvierat softvér pridáva špecifický podpis, pomocou ktorého zisťuje prítomnosť zvieraťa v zázname.

"Vďaka 24-hodinovej prítomnosti nahrávacích zariadení, máme oveľa lepší prehľad o aktivite rôznych druhov. Obmedzuje nás len to, že zvieratá, ktoré nevydajú žiadny zvuk, nezachytíme. Veľa druhov, akými sú vtáky, suchozemské živočíchy, obojživelníky, morské cicavce či hmyz, je však možné týmto spôsobom pozorovať," opísal Aide možnosti využitia softvéru i jeho obmedzenia.

Vedci rozmiestňujú nahrávacie zariadenia vo viacerých lesoch a plánujú dlhodobejšie sledovanie zmien v ekosystéme. "Máme nedostatočné informácie o tom, ako klimatické zmeny a využitie pôdy vplývajú na rozmiestnenie a početnosť rôznych druhov. Potrebujeme dlhodobé dáta z celého sveta, nie len z niekoľkých lesov," dodal.

Témy: Portoriko
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok