Na slovensko-maďarskej hranici vyrastú nové priechody

2.7.2013 13:49

Na spoločnej hranici Slovenska a Maďarska sa vybudujú ďalšie hraničné priechody. Tie existujúce, ktoré sa v súčasnosti pre zlý stav nevyužívajú, sa zrekonštruujú. Na dnešnej tlačovej konferencii v Budapešti to po skončení spoločného rokovania vlád oboch krajín uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.

Na slovensko-maďarskej hranici vyrastú nové priechody
Foto: wiki

So svojím slovenským partnerom Robertom Ficom sa zhodli na tom, že nie je prirodzené, že táto spoločná hranica je jednou z najdlhších v Európskej únii, avšak obyvatelia SR a Maďarska sú schopní prejsť na druhú stranu iba každých 25 kilometrov. V budúcnosti by sa to malo skrátiť v priemere na každých päť až sedem kilometrov.

V tejto súvislosti podpísali predsedovia prihraničných vyšších územných celkov a maďarských žúp memorandum o podpore komplexného rozvoja verejných komunikácií prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu. Na tieto projekty chcú využiť eurofondy z plánovacieho obdobia 2014-2020.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš priblížil, že v tomto memorande vyhlásili svoju dobrú vôľu a ochotu vybudovať cezhraničnú infraštruktúru pozdĺž hraníc s Maďarskom. "Máme záujem na jej vylepšení, aby sa zlepšila cezhraničná spolupráca, ako aj zasahovanie v krízových situáciách. Je to aj otázka kultúrnej výmeny a športovej spolupráce. Čiže cesty pomôžu akejkoľvek dobrej myšlienke," povedal novinárom.

Šéf Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica dodal, že obe strany sa poučili z minulého obdobia, keď komunikácia medzi nimi bola slabšia. "Tým pádom sa niektoré očakávania nenaplnili," upozornil s tým, že podpísanie memoranda urýchli niektoré procesy. K nim patrí napríklad vybudovanie nových mostov, ale aj kômp cez Dunaj.

Jeho kolega Vladimír Maňka z Banskobystrického samosprávneho kraja pripomenul minuloročné spustenie dvoch nových mostov cez Ipeľ. "Keď sa ľudia na nich postavili z oboch strán, tak bol to obrovský symbol priateľstva," poznamenal s tým, že skrátenie úsekov, kde sa bude dať prechádzať cez štátne hranice, bude mať mimoriadny prínos aj pre cestovný ruch či zamestnanosť.

Pre Košický samosprávny kraj má podľa jeho predsedu Zdenka Trebuľu podpísanie memoranda obrovský význam. Poukázal na priemyselný park Kechnec, ktorý ponúka prácu asi pre 3000 ľudí, medzi nimi aj obyvateľov Maďarska. "Čiže na mnohých miestach ušetria množstvo kilometrov. Tam, kde je málo práce, si vzájomne jedna aj druhá strana vedia veľmi pomôcť," dodal.

Obaja premiéri sa dotkli tiež práce odborných zmiešaných komisií, ktoré podľa nich v otázke menšinovej problematiky fungujú dobre. "Podporíme ich v tejto práci," avizoval Orbán. V dvoch obciach, konkrétne v Sátoraljaújhely a Békeškej Čabe, sa maďarská vláda rozhodla, že venuje značnú sumu dvojjazyčným školám, aby podporila kultúru slovenskej menšiny v Maďarsku.

Orbán podpísanie memoranda o spolupráci oboch vlád označil za novú kapitolu v spoločnom živote. "Určujúcim faktorom je, že Slovensko a Maďarsko pokračujú spoločnou cestou, lebo sme súčasťou Európskej únie a iba od nás závisí, ako budeme vedieť využívať naše možnosti. A tie sú oveľa širšie, ako tomu bolo kedysi," konštatoval.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok