Povolenie na prevádzku má desať prírodných a 101 umelých kúpalísk

24.6.2013 16:53

V minulom týždni malo povolenie na prevádzku 10 prírodných kúpalísk a 101 umelých kúpalísk s 355 bazénmi. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na svojej internetovej stránke.

Povolenie na prevádzku má desať prírodných a 101 umelých kúpalísk
Foto: SITA

Minulý týždeň sa začala kúpacia sezóna, svoju prevádzku tak spustili viaceré umelé aj prírodnékúpaliská. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na svojej internetovej stránke. Úrad vydal k 21. júnu povolenie na prevádzku pre 10 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody po celom Slovensku. V Bratislavskom kraji majú vyhovujúcu kvalitu vody jazerá Zlaté piesky, Kuchajda a Slnečné jazerá v Senci. V Prešovskom kraji to je Veľká Domaša - Tíšava a Veľká Domaša - Valkov, v Banskobystrickom vodná nádrž Teplý Vrch - pláž Ormet, Ružiná pri obci Divín a Zelená voda - Kurinec. V Košickom kraji dostali povolenie na prevádzku Zemplínska šírava - Kamenec a Zemplínska šírava - Paľkov.

Ďalších sedem prírodných kúpalísk je stále v štádiu príprav a schvaľovania prevádzky. V tomto prípade ide o prírodné kúpaliskov Rimavskej Sobote v Banskobystrickom kraji, Vinianske jazero, Zemplínsku šíravu - Hôrku, ako aj prírodné kúpalisko Jazero Košice. Tie sa nachádzajú v Košickom kraji. V Žilinskom kraji čaká na povolenie plážové kúpalisko Liptovská Mara - Liptovský Trnovec. Tu sa otvorenie predpokladá 1. júla. V štádiu schvaľovania prevádzky sú aj kúpaliská v Trnavskom kraji, a to rekreačná oblasť Gazarka Šaštín Stráže a rekreačná oblasť Kunovská priehrada.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) kontrolovali na jazerách pripravenosť, odoberali tiež vzorky vody. Ak zistili nejaké nedostatky, ukladajú opatrenia na ich odstránenie. Stále pokračuje aj monitoring kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách, ktoré nemajú prevádzkovateľa. Výsledky odberov z 24. a 25. týždňa potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody aj na iných prírodných vodných plochách, ktoré nemajú organizovanú rekreáciu. Ide o vodnú nádrž Duchonka, Ružinú pri obci Ružiná, banskoštiavnické jazerá - Dolno Hodrušské, Veľké Richňavské, Počúvadlianske, Vindšachtské jazero a Veľké Kolpašské jazero. Vyhovujúcu kvalitu vody má aj jazero Pod Bukovcom a Ružín v okrese Košice, jazerá vo všetkých strediskách Zemplínskej šíravy a Veľkej Domaši a aj jazerá na Vodnom diele Oravská priehrada.

Úrady odberali vzorky vôd na kúpanie tiež na Kuchajde, Vajnorskom jazere, Veľkom Draždiaku, v Čunove, Rusovciach – Candell, na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom, na jazere TONA v Šuranoch, jazere Úhorná a na Turzovskom jazere, ale aj na jazere Ružín a jeho prítokoch v okrese Gelnica a vo všetkých strediskách Zemplínskej šíravy. Dňa 20. júna odoberali vodu aj na Šulianskom jazere, kde pre zaplavenie povodňami v uplynulom období nariadili obciam, v katastri ktorých sa jazero nachádza, aby informovali obyvateľov a rekreantov, že v Šulianskom jazere sa dá kúpať len na vlastné riziko. Voda v ňom je zakalená, a teda nie je vhodná na kúpanie.

V prípade umelých kúpalísk malo na konci minulého týždňa povolenie na prevádzku 101 kúpalísk, na nich 355 bazénov. Svoju prevádzku spustili minulý týždeň viaceré kúpaliskáKúpalisko Chalmová, Letné kúpalisko Nitra, Termálne kúpalisko Horné Saliby, Termálne kúpalisko Topoľníky, Kúpalisko Bardejovské Kúpele, Letné kúpalisko TRITON Košice, Letné kúpalisko Svidník, Letné kúpalisko Hnúšťa, Letné kúpalisko Lučenec a Mestské kúpalisko Bytča. Vzhľadom na nedostatočnú pripravenosť a chýbajúce výsledky rozborov kvality vody zatiaľ RÚVZ nepovolil prevádzku 33 kúpaliskám.

Príprava na sezónu prebieha na mnohých kúpaliskách. Ide o Kúpalisko MŠK ISKRA Petržalka, Letné kúpalisko Malacky, Zámockú záhradu Hlohovec, Kúpalisko Dobrá Voda, Mestské kúpalisko Senica, Termálne kúpalisko Tvrdošovce, Termálne kúpalisko Diakovce, Kúpalisko Veľké Úľany, Letné kúpalisko Čalovec, Wellness centrum Komárno, Plážové kúpalisko Prievidza, Letné kúpalisko – Brezová pod Bradlom, Letné kúpalisko SAMŠPORT Myjava, Letné kúpalisko Trenčín – Sihoť, Letné kúpalisko Revúca, Plážové kúpalisko Tornaľa, Letné kúpalisko Klenovec, Kúpalisko Detva, Obecné kúpalisko Strelníky, Letné kúpalisko Podbrezová.

Na východnom Slovensku požiadali prevádzkovatelia o schválenie prevádzky pre Letné kúpalisko Makovica, Letné kúpalisko Nižná Polianka, Letné kúpalisko na Družstevnej ulici v Bardejove, Wellness Santovka, Letné kúpalisko sídl. III v Prešove, Letné kúpaliská Stropkov, Sobrance, Rožňava, Gemerská Hôrka, Košická Belá, Lipany a Letný areál MKP v Košiciach a letného bazéna SO 03 a Paľkov na Zemplínskej šírave. Na sezónnu prevádzku sa pripravujú aj vonkajšie bazény pri niektorých hoteloch a penziónoch ako napríklad v Penzióne SCHWEINTAAL, Hoteli Biatlon Osrblie a v Hoteli GARDEN Medzev.

Niektoré kúpaliská zostanú počas sezóny mimo prevádzky. Hlavným dôvodom je nevyhovujúci technický stav. Zatvorené bude napríklad Kúpalisko VINICA či Kúpalisko Koprovnica. Pre prebiehajúce rekonštrukčné práce bude mimo prevádzky Termálne kúpalisko Kováčová. Z prevádzkových dôvodov je dočasne mimo prevádzky tiež Krytá plaváreň v Čadci. Na kúpalisku Wellness Santovka vykonal úrad Štátny zdravotný dozor. RÚVZ totiž dostal podnet, že sa na kúpalisku nenachádzajú plavčíci. Pri kontrole zistili, že kúpalisko funguje bez rozhodnutia RÚVZ v Leviciach. Nepadlo rozhodnutie, aby mohlo byť uvedené do prevádzky bez zabezpečenia plavčíka.

Prevádzkovateľovi uložil úrad opatrenia a začne sa správne konanie vo veci uloženia pokuty. Správne konanie bolo začaté z dôvodu nepredloženia výsledkov rozborov vody na kúpanie aj v prípade prevádzkovateľa Hotela Therma v Dunajskej Strede.

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku sa nachádzajú na webovej stránke www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok