V Košiciach vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity
Počasie tu zatiaľ vážnejšie škody nezanechalo, v Šaci sa však v noci vylial Sokoliansky potok a jeho okolie zostalo pod vodou. Podobne to vyzeralo aj v Poľove, kde voda zaplavila časť cesty. Meteorológovia výraznejšie zhoršenie situácie nepredpovedajú. Pre celý košický okres však stále platí výstraha prvého stupňa pred búrkami.
Primátor Richard Raši vyhlásil v stredu dopoludnia III. stupeň povodňovej aktivity v Košiciach. Informoval o tom referát styku s verejnosťou košického magistrátu. Na základe pretrvávajúcej nepriaznivej meteorologickej a hydrometeorologickej situácie na území Slovenska a okolitých štátov zaplavilo podľa informácií mesta aj lokality v niekoľkých mestských častiach Košíc. V súvislosti s prívalovým dažďom je nepriaznivá situácia v mestskej časti Poľov a Šaca – Ludvikov Dvor, kde sa vylial potok a zaplavilo 80 % košického Útulku zvierat. V mestskej časti Šaca došlo aj k podmočeniu nevyužívanej budovy, čo zapríčinilo deštrukciu jej nosných častí.
Vzhľadom na predpoklad ďalších dažďov je podľa magistrátu nevyhnutné vykonať záchranné práce v týchto lokalitách. Preto primátor mesta Košice Richard Raši o 13:00 zvolal zasadnutie povodňovej komisie. „V dvoch mestských častiach došlo k ohrozeniu života a zdravia, ako aj majetku fyzických a právnických osôb, vyhlásili sme tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý súvisí už aj s následným vykonávaním záchranných prác a preventívnych opatrení pre prípad, že by sa prudké dažde zopakovali,“ povedal Raši. Doložil, že v mestskej časti Šaca následkom prudkých dažďov došlo k deštrukcii bývalého skladu uhlia v bezprostrednej blízkosti námestia a obytnej zóny, pričom ohrozuje ľudí, preto musí byť odstránený. V mestskej časti Poľov došlo k vyliatiu miestneho potoka a valiaca sa voda z polí naplavila zeminu a zaplavila aj časť medzinárodnej komunikácie I-50. V tejto situácii mohol byť ohrozený život a majetky osôb. Okrem toho voda zaplavila aj útulok zvierat.
„Na základe rozhodnutia povodňovej komisie som vydal príkaz primátora, ktorý aktivizuje všetky záchranné zložky v meste, ako aj zamestnancov mestských podnikov, vodohospodárov, obvodné úrady, aby pripravili potrebné mechanizmy a v prípade potreby mohli okamžite zasiahnuť. Naši zamestnanci budú situáciu monitorovať," povedal primátor. Doplnil, že na základe tohto príkazu sa začnú odstraňovať aj následky, napríklad zrútená budova. Podľa jeho vyjadrenia sa zatiaľ neprejavili pohyby zeminy v zosuvných pásmach a neobjavili sa nové zosuvy.