Po špehovaní v agentúre AP chcú v USA oživiť zákon na ochranu novinárov
Americký Biely dom a členovia Kongresu vyhlásili, že obnovia snahy o schválenie návrhu zákona na ochranu novinárov a ich dôverných zdrojov.
Minister spravodlivosti Eric Holder v stredu vypovedal ako svedok pred výborom Snemovne reprezentantov Kongresu USA o tom, ako jeho ministerstvo tajne prešetrovalo záznamy telefonátov reportérov tlačovej agentúry Associated Press (AP) - zrejme v súvislosti s únikom prísne tajných informácií, ktoré sa týkali minuloročného zmareného pokusu o teroristický útok.
Na prezidenta Baracka Obamu sa po prevalení aféry v AP zniesla vlna kritiky za hrubé porušenie ústavou chráneného práva slobody tlače.
Návrh zákona o slobodnom toku informácií, ktorý v roku 2009 uviazol v Kongrese, by chránil novinárov pred vynúteným odhalením ich dôverných zdrojov, kým by sa nevyčerpali všetky iné pokusy, ako informáciu získať a verejnosť by nemala na odhalení zdroja intenzívny záujem.
Po konzultácii s Bielym domom predložil demokratický senátor Chuck Schumer návrh zákona v Senáte, informoval podľa tlačovej agentúry DPA hovorca Bieleho domu Jay Carney.
"Tento zákon by držal v rovnováhe potreby národnej bezpečnosti a právo verejnosti na slobodný tok informácií," uviedol Schumer vo vyhlásení. "Prinajmenšom by náš zákon zabezpečil slobodnejší, uváženejší postup v tomto prípade," citovala ho agentúra Reuters.
Kongresman John Conyers, ktorý je tiež demokrat, povedal, že ho predloží v dolnej komore Kongresu. Podľa neho je to "opatrenie zdravého rozumu."