Americké úrady zvažujú pravidlá pre digitálnu menu Bitcoin
Hlavný americký regulátor pre transakcie s derivátmi zvažuje, či by virtuálna mena Bitcoin nemala spadať pod jeho pravidlá. V pondelok to vyhlásil jeden z vrchných predstaviteľov regulačného úradu Bart Chilton.
"Požiadal som zamestnancov Komisie pre obchod s termínovanými komoditami (CFTC), aby preverili, či spotrebitelia potrebujú väčšiu ochranu pri transakciách s menou Bitcoin, ktorej hodnota v apríli skolabovala," povedal Chilton, ktorý je jedným z piatich vrchných komisárov úradu.
"Jedno viem isto, ak by sme chceli, mohli by sme Bitcoin regulovať. To je úplne jasné. Môže to byť úloha pre federálne úrady a my si musíme byť istí, že čokoľvek, s čím sa obchoduje, sa správnym spôsobom reguluje," dodal Chilton v rozhovore pre agentúru Reuters.
"Ak kupujete Bitcoin a dúfate, že jeho hodnota sa zvýši, aby ste si za ne mohli o deň, týždeň, mesiac alebo rok niečo kúpiť, ide jasne o derivát Bitcoinu," povedal Chilton. Fakt, že Bitcoin nemá fyzickú obdobu, znamená, že ľudia, ktorí do tejto meny špekulatívne investujú v očakávaní nárastu jej hodnoty, sa v technickom zmysle nezúčastňujú obchodov na hotovostných trhoch a dostávajú sa tak do rámca mandátu CFTC, vysvetlil.
Obdobný postoj zaujalo v marci aj americké ministerstvo financií, ktoré informovalo, že transakcie s menou Bitcoin budú podliehať rovnakým pravidlám boja proti praniu špinavých peňazí, aké musia dodržiavať finančné služby, ako napríklad Western Union.
Bitcoin je digitálna mena, ktorú je možné presúvať medzi počítačmi alebo smartfónmi bez potreby finančného prostredníka. Jej význam sa začal zvyšovať prednedávnom, keď ľudia začali spochybňovať bezpečnosť svojich úspor v bankách. V marci jej hodnota vo svetle bankovej krízy na Cypre vystrelila, cena za jeden "coin" však 10. apríla padla z rekordnej úrovne 260 USD na 130 USD.