V Bratislave odštartovala bezpečnostná konferencia Globsec

18.4.2013 10:09

Uznávaný politológ, bývalý bezpečnostný poradca amerického prezidenta Jimmyho Cartera Zbigniew Brzezinski, šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski, estónsky prezident Hendrik Ilves, predseda vlády Čiernej Hory Milo Djukanovič a desiatky ministrov zahraničia zo strednej a východnej Európy sa dnes stretli Bratislave, aby sa zúčastnili na medzinárodnej konferencii Globsec.

Na konferencii zaznie silnejšia spolupráca V4

Silnejúca spolupráca v rámci Vyšehradskej štvorky, dohoda medzi Európskou úniou (EÚ) a USA o voľnom obchode alebo budúcnosť NATO po skončení misie v Afganistane. Aj to sú hlavné témy medzinárodnej konferencie Globsec, ktorá vo štvrtok začína v Bratislave a potrvá do soboty 20. apríla.

Záštitu nad podujatím prevzal minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski ako zástupca predsedníckej krajiny V4. "Málo ľudí vie, že kombinovaná hlasovacia sila V4 v EÚ sa vyrovná Francúzsku a Nemecku spoločne. S poľským predsedníctvom vidíme oveľa silnejší záujem Poľska o regionálnu spoluprácu. Je to veľmi pozitívny signál toho, že región V4 chce byť silnejším hráčom v európskej a transatlantickej agende" povedal pre TASR Robert Vass, generálny sekretár Slovenskej atlantickej komisie (SAC), ktorá Globsec organizuje.

Dôležitou agendou budú aj vzťahy medzi USA a EÚ. V tejto súvislosti sa dnes očakáva prejav popredného geopolitického stratéga Zbigniewa Brzezinského o postavení V4 a úlohe strednej Európy v čase, keď starý kontinent čelí existenčnej kríze, stráca konkurencieschopnosť a čelí výzve rastúcich ekonomík. Brzezinski bude aj súčasťou expertnej skupiny SAC, ktorá prinesie odporúčania pre novú transatlantickú agendu 21. storočia. 

Jej súčasťou bude aj dohoda o voľnom obchode medzi USA a EÚ. "Dohoda o zóne voľného obchodu je nový pilier transatlantických vzťahov, ktorý bude udávať svetové štandardy. Nechcem sledovať len diskusie v Bruseli, ale chceme ju formovať aj u nás, pretože veľmi reálne zasiahne každú oblasť slovenského priemyslu a biznisu," dodal Vass.

Ďalšia veľká téma sa bude týkať susedných krajín EÚ, najmä v oblasti Balkánu, severnej Afriky a Blízkeho Východu. "Východná Európa sa zmieta v geopolitickej konfrontácií medzi Ruskom a Európou. Hľadá si svoj priestor a svoje záujmy, Balkán tým, že EÚ je príliš sústredená do seba. Integrácia poľavuje a potrebujeme ju znovu naštartovať", konštatoval Vass.

V rámci Globsecu sa viac ako 80 rečníkov v ôsmich hlavných panelových diskusiách, štyroch nočných debatných sekciách a 17-ich pracovných večeriach  bude zaoberať témami zahraničnej politiky, ekonomiky a bezpečnosti v celkovom časovom rozsahu 1995 minút. Organizátori takisto pripravili desiatky paralelných pracovných stretnutí a viac ako 50 bilaterálnych a multilaterálnych schôdzok na úrovni politikov a expertov.

Pozrite si úvodné príhovory predsedu vlády SR Róberta Fica, ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka a ministra zahraničných vecí Poľska Radoslava Sikorskeho:

Tlačová beseda po skončení panelu Vyšehradskej štvorky

Tlačová beseda Zbigniewa Brzezinského

Rozhovor s českým ministrom zahraničných vecí Karlom Schwarzenbergom

Podľa Zbigniewa Brzezinského sa musí Európa znova nadchnúť pre Západ

Európania stoja v 21. storočí pred dôležitou výzvou demonštrovať svoje odhodlanie pokračovať v koncepte Západu ako vedúcej svetovej sily. Vyhlásil to dnes v Bratislave na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec 2013 Zbigniew Brzezinski, bývalý poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť.
Brzezinski upozornil, že Európska únia (EÚ) sa v súčasnosti vzdáva svojich ambícií a príliš sa spolieha na úlohu USA, pričom stráca globálne vízie a sústreďuje sa na riešenie akútnych súdobých problémov. Zároveň v panelovej diskusii vyzdvihol problém historicky najmenšieho proeurópskeho sentimentu obyvateľstva EÚ.
Vo svojej prednáške bývalý poradca prezidenta Jimmyho Cartera zhrnul geopolitický vývoj za ostatné štvrťstoročie, pričom pripustil strácajúci sa vplyv Spojených štátov a rastúci význam Číny a Ázie. Výrazný posun v presadzovaní záujmov americkej zahraničnej politiky ilustroval na zlyhaní diplomacie USA pri vlaňajšom hlasovaní OSN o prijatí Palestíny za pozorovateľa svetovej organizácie, ktoré prešlo napriek enormnej snahe Washingtonu.
Pokiaľ ide o bezpečnostné hrozby Brzezinski za najproblematickejší označil hroziaci širší regionálny konflikt, ktorý by sa mohol rozšíriť zo Sýrie a Iránu, pričom by v ňom mohli USA zostať osamotené.
Brzezinski pozitívne vníma novú generáciu v Rusku, ktorá podľa neho začína strácať strach v kritických politických vystúpeniach i voči najvyšším predstaviteľom. "Ak sa Rusko v budúcnosti nepridá k Západu, má ešte stále na výber stať sa satelitom Číny," povedal v odpovedi na jednu z novinárskych otázok. V tomto smere považuje za dôležité presadzovanie demokratických reforiem v Bielorusku, na Ukrajine a v Gruzínsku. Ruský koncept eurázijského spoločenstva označil za nerealistický.
Brzezinski sa dnes v rámci konferencie Globsec stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom. Podľa ministra sa počas stretnutia prediskutovali viaceré medzinárodné otázky globálneho významu vrátane súčasného napätia na Kórejskom polostrove, budúcnosti transatlantického partnerstva a situácie v EÚ.
"Chcem vyzdvihnúť veľmi dobrú spoluprácu medzi EÚ a USA pri riešení mnohých medzinárodných otázok a vyjadriť presvedčenie, že obe strany Atlantiku by sa mali venovať možnostiam ďalšieho posilnenia transatlantických vzťahov, k čomu by mohlo významnou mierou prispieť aj Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi EÚ a USA," konštatoval po rokovaní minister Lajčák.
Zbigniew Brzezinski je popredným expertom na medzinárodné otázky a autorom viacerých publikácií v tejto oblasti. Na tohtoročnej konferencii Globsec vystúpil ako jeden z hlavných rečníkov. V rokoch 1977-1981 zastával funkciu poradcu pre národnú bezpečnosť USA v administratíve prezidenta Cartera. Zohral významnú úlohu pri normalizácii vzťahov medzi USA a Čínou, podpísaní dohody o obmedzení strategických jadrových zbraní medzi USA a ZSSR (SALT 2), a ďalších významných medzinárodných otázkach. Nedávno oslávil 85. narodeniny.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok