Ak chceli hlasovať proti, museli to vysloviť. Čomu vďačíme za dnešný deň voľna?
Mnohí ľudia si hneď na začiatku septembra užijú predĺžený víkend. Prvý september je štátnym sviatkom už dlhých 29 rokov.
Štátny sviatok 1. september je pamätním dňom prijatia Ústavy Slovenskej republiky. Prijala ho Slovenská národná rada prvého septembra v roku 1992. O dva roky neskôr vyhlásili tento deň ako štátny sviatok.
Rozprava k prijatiu Ústavy SR začala už deň pred hlasovaním.
Poriadkový nátlak
Na hlasovaní bolo prítomných 134 poslancov. Za prijatie hlasovalo 114, proti bolo 16 zákonodarcov a štyria sa hlasovania zdržali. HZDS prišlo s iniciatívou aklamačného hlasovania, ktoré znelo: "Poslanec po menovitom oslovení predsedajúcim schôdze vstane a vysloví svoje stanovisko slovami‚ hlasujem za Ústavu Slovenskej republiky, hlasujem proti Ústave Slovenskej republiky alebo zdržiavam sa hlasovania. Predsedajúci schôdze meno hlasujúceho poslanca a jeho hlasovanie zopakuje." Proti tomuto návrhu protestovali poslanci zo Strany demokratickej ľavice a KDH. Aklamačné hlasovanie bolo presadené. Tí, ktorí boli proti prijatiu ústavy, museli vstať a vysloviť, že hlasujú proti Ústave Slovenskej republiky.
Hneď tretieho septembra o ôsmej hodine večer v Rytierskej sieni Bratislavského hradu podpísali ústavu vtedajší predseda Slovenskej národnej rady Ivan Gašparovič a premiér Vladimír Mečiar. Pri tomto momente boli prítomní aj predseda Federálneho zhromaždenia Michal Kováč a predseda vlády Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky Jan Stráský (pozn. red. posledný predseda federálnej vlády Česko-Slovenska) a predseda Českej národnej rady Milan Uhde.
Pri tejto príležitosti je aj tento rok Národna rada Slovenskej republiky sprístupnená verejnosti - Deň otvorených dverí v Národnej rade SR. Do ulíc k tomuto dňu zvoláva ľudí do Košíc aj Smer-SSD so slovami: "Vláda zase bez ľudí, zase nehodné a zase "oslavy" z povinnosti. Ale je tu Smer-SSD a kto môžete príďte."