Vzťah Putina s Prigožinom: Ako sa z pevných spojencov stali nepriatelia
Ich vzťah vychádzal z temného sveta, kde sa ruské štátne bezpečnostné služby miešali s kriminálnym podsvetím. Zatiaľ čo Wagnerova skupina pod vedením Jevgenija Prigožina sa rozrástla na jednu z najvplyvnejších štruktúr v Rusku, Vladimir Putin bol čoraz viac závislý od jej úspechov na ukrajinskom bojisku, píše BBC.
Putina nazval deduškom a debilom
Hovorca Kremľa o ňom hovoril ako o človeku, "ktorého bolí srdce z toho, čo sa deje", a o osobe, ktorá "má veľký prínos". Prigožin v novembri otvoril v Petrohrade Wagnerovo centrum a jeho kritika ruskej armády a ministerstva obrany sa stala hlasnejšou. Keď boli ruské sily nútené k sérii ústupov na Ukrajine, jeho kritika dosiahla vrchol. Sťažoval sa, že velenie armády odmieta uznať prínos žoldnierov k vojnovému úsiliu.
Neskôr otvorene obvinil ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, že "vyhladovali" wagnerovskú muníciu, zatiaľ čo skupina strácala tisíce mužov v boji o Bachmut na východe Ukrajiny.
V jednej chvíli Prigožin dokonca kritizoval prezidenta a označil ho ruským slovom "dedko". "Ako môžeme vyhrať vojnu, keď je deduško debil?"
Putina síce nemenoval, ale Rusov nenechal na pochybách, že ho priamo obviňuje. Kremeľ sa vyhýbal komentárom k stupňujúcemu sa sporu, ale bola to hádka, ktorá otriasla vedením Ruska až do základov a nakoniec priviedla Prigožina k pádu.
Odmietol požiadavku ministerstva obrany dostať všetky žoldnierske skupiny pod svoju kontrolu. Keď sa situácia dostala do bodu varu, odvážil sa spochybniť samotné ciele vojny. 23. júna ohlásil "pochod za spravodlivosť" na ceste do Moskvy. Zdroje BBC uviedli, že jeho vzbura bola znakom zúfalstva a pokusu pritiahnuť pozornosť prezidenta Putina na jeho konflikt s ruskou armádou.
"Obával sa straty autonómie," vysvetlil jeden zdroj, ktorý Prigožina poznal. Wagnerovci zostrelili dva vojenské vrtuľníky a lietadlo a zabili až 15 ruských vojakov. Prezident Putin bez toho, aby ho osobne menoval, označil Prigožina za zradcu, ktorý "zapichol nôž do chrbta krajiny". Táto zbabraná vzbura mala byť poslednou roztržkou medzi nimi.
Niekoľko dní po tom, čo sa povstanie skončilo neúspechom, sa Vladimir Putin stretol v Kremli na tri hodiny so svojím bývalým spojencom spolu s viac ako 30 veliteľmi Wagnerovej skupiny. Putin ho už viac nepotreboval, no stále tam viseli otázky nad osudom jeho mužov.
Prigožin jasne veril, že jeho budúcnosť leží v Afrike a jeho posledné online video bolo údajne natočené na africkom poli, kde tvrdil: "Tu sme, vnášame Boží strach do ISIS, al-Káidy a iných banditov." Zdá sa však, že jeho príbeh sa čoskoro na to skončil a sleduje trajektóriu podobnú iným príkladom v ruskej histórii. Muž poverený vykonávaním najkrutejšej politiky Kremľa bol sám brutálne potrestaný a nakoniec zničený. Alebo podľa vlastného hodnotenia Vladimira Putina: "Bol to človek s ťažkým osudom a v živote urobil vážne chyby."