Češky zvíťazili v moskovskom finále nad Ruskami 3:2

6.11.2011 22:56

Tenisové reprezentantky Česka sa premiérovo v ére samostatnosti svojej krajiny radujú z Pohára federácie družstiev žien. Vo víkendovom moskovskom finále ročníka 2011 zvíťazili nad Ruskami tesne 3:2.

Rozhodujúci bod vybojovali v nedeľňajšej štvorhre Lucie Hradecká a Květa Peschkeová, ktoré na tvrdom povrchu RuKortHard v hale Olympijský štadión s kapacitou 16 000 divákov zvíťazili nad Mariou Kirilenkovou a Jelenou Vesninovou za 96 minút 6:4, 6:2.

V prvom sete dosiahli Češky obrat z 2:4. V druhom unikli brejkom na 3:1 a už nepripustili drámu. V ôsmej hre ešte raz zobrali Vesninovej podanie. Využili štvrtý mečbal.

"Hrali sme skvele a sme veľmi šťastné, že máme ten pohár. Ako tím sme boli famózne," dala Peschkeová priechod emóciám v prenose ČT. "Je to neuveriteľné, takmer nedokážem rozprávať. Hovorili sme si, že tu ´misu´ aj tak privezieme domov," pridala sa Hradecká.

Predtým v dueli jednotiek oboch tímov zdolala hosťujúca terajšia dvojka svetového rebríčka WTA Petra Kvitová niekdajšiu dvojku renkingu Svetlanu Kuznecovovú za 133 minút 4:6, 6:2, 6:3. V treťom sete pritom prehrávala 0:3. Následne za "zbornú" nastúpila Anastasia Pavľučenkovová namiesto Kirilenkovej a prekonala Luciu Šafářovú za 89 minút 6:2, 6:4, čím vyrovnala na 2:2. V sobotu Kvitová zvíťazila nad Kirilenkovou dvakrát 6:2 a vzápätí si Kuznecovová poradila so Šafářovou porovnateľne jasne 6:2, 6:3, takže po prvom dni bolo skóre 1:1.

Prvý raz od sezóny 2006 rozhodla o držiteľkách Fed Cupu až štvorhra. Rusky v predchádzajúcom desaťročí dva razy získali trofej z tejto súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) práve vďaka úspechu v debli v rámci finále (2004 i 2005), ale do tretice im to už nevyšlo. Pred vlastným publikom prehrali premiérovo od semifinálového nezdaru 2:3 proti Francúzkam z novembra 2003. Medzičasom ťahali šnúru desiatich domácich úspechov.

Kvitová v tejto sezóne na tvrdom povrchu v hale s bilanciou 21:0

Čerstvá majsterka sveta WTA z tureckého Istanbulu Kvitová dosiahla proti dvojnásobnej grandslamovej víťazke Kuznecovovej (19. v renkingu) povzbudzujúci brejk hneď v úvodnej hre, ale čoskoro prehrávala 1:2 a neskôr dokonca 2:4. Odpovedala síce okamžitým rebrejkom, napokon sa však ukázalo, že išlo len o druhú zo série piatich strát servisu. Dvadsaťšesťročná Petrohradčanka Kuznecovová ako returnujúca v desiatej hre zužitkovala druhý setbal. V druhej časti viedla niekdajšia dvojka svetového rebríčka nad terajšou 1:0, o päť rokov mladšia Kvitová však odvtedy dosiahla šnúru piatich gemov vo svoj prospech, čím si vynútila pokračovanie.

V druhej hre tretieho setu Kvitová čelila dvom brejkbalom, pri druhom poslala prípravný bekhend do siete - 0:2 a po chvíli aj 0:3. Následne však česká ľaváčka získala 6 fiftínov v rade (1:3 a 30:0 na príjme), nekompromisným útokom pri sieti si vypracovala brejkbal na 2:3 a premenila ho agresívnym forhendom na základnú čiaru, čo potvrdilo Jastrabie oko. Vyrovnala na nulu. Na príjme v tzv. Tildenovom siedmom geme sa Kvitová kanonádou precíznych krížnych úderov z oboch strán dostala do vedenia 40:30 a Kuznecovová potom doplatila na nepresvedčivú ofenzívu - 3:4. Češke v koncovke tohto kvalitného stretnutia perfektne vychádzalo podanie a pri vlastnom servise nepripúšťala ďalšiu zápletku - na 5:3 sa posnula čistou hrou. Ako returnujúca v deviatom geme dosiahla obrat z 0:30 na 40:30. Kuznecovová odvrátila mečbal odvážnym forhendom popri čiare. Češka si aktívnou hrou utvorila ďalšiu možnosť a premenila ju forhendom do odkrytej časti dvorca.

"Som šťastná, že sa mi podarilo zvíťaziť. Keď som v treťom sete prehrávala 0:3, už som príliš neverila, že by som to mohla dokázať, ale ešte nebolo rozhodnuté. Ruska len zahrala pár víťazných loptičiek a ja som urobila niekoľko chýb. Potom sa mi našťastie podarilo otočiť to, bolo to veľmi ťažké stretnutie," povedala Kvitová

Úradujúca wimbledonská šampiónka Kvitová má v tejto sezóna na "harde" pod strechou dokonalú bilanciu 21:0. Kuznecovová v minulosti trikrát hrala vo finále, ktoré sa skončilo ruským triumfom. Češka mala v nedeľu pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 32:31, Kuznecovová 30:33.

"Od stavu 3:0 v môj prospech v treťom sete dokázala Kvitová rozhodujúcim spôsobom vystupňovať svoj výkon. Som maximalistka a viem, že v niektorých okamihoch som mohla zahrať lepšie. Občas mi chýbala potrebná agresivita. S určitosťou však môžem povedať, že som sa odovzdala na sto percent," cituje Kuznecovovú Sport-Express.

Pavľučenkovová bola ruským žolíkom už vo februári

Pätnástka počítačového poradia Pavľučenkovová má v tejto sezóne v Pohári federácie bezchybnú štatistiku 5:0. Vo februárovom štvrťfinálovom 1. kole proti Francúzkam takisto bola táto niekdajšia jednotka juniorského hodnotenia "žolíkom" druhého dňa a v rovnakom dejisku sa stala hlavnou strojkyňou obratu z 0:2. Vtedy naskočila namiesto Marie

Víťazka podujatia Slovak Open 2008 Pavľučenkovová upravila v bilancii zo vzájomných súbojov so Šafářovou (24.) na 4:1. Všetky štyri predchádzajúce zápasy boli trojsetové, jeden z nich sa konal práve v bratislavskom NTC pred troma rokmi (vtedy 6:1, 4:6, 6:3 pre Rusku).

Držiteľka troch trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Pavľučenkovová sa v prvom sete presadila zásluhou série štyroch získaných gemov od skóre 2:2. Počínala si sebavedomejšie i aktívnejšie, nútila súperku k chybám. Za stavu 1:2 v druhej časti si poradila s dvoma hrozbami straty servisu. Prvú odstránila podaním, pri druhej poslala Šafářová forhend do siete. V piatej hre si Ruska vydareným protiútokom vypracovala dva brejkbaly v rade, Češka ich vymazala vďaka kvalitným podaniam, hoci v jednom prípade musela pridať forhendové zakončenie. Vzápätí spáchala dvojchybu, po nej vytĺkla súperkin bekhendový blok. Pavľučenkovová si však prísnym forhendovým krosom v kombinácii s "povinným" bekhendovým zakončením dopriala štvrtú šancu a tentoraz už unikla na 3:2. Na 4:2 zvýšila esom, na 5:3 posunula skóre bodom priamo z podania. Na returne v deviatej hre sa Ruska dostala z 0:40 na zhodu, neprebojovala sa však až k mečbalovej príležitosti. V desiatom geme išla servisom a následným jasným forhendovým zakončením na 40:0 a hneď prvý mečbal premenila esom, šiestym v zápase.

Ruska zaostala o jeden "winner" (19:20), ale urobila o 8 nevynútených chýb menej (21:29). Využila 3 zo 7 brejkbalov, súperka ani jeden z dvoch. Pavľučenkovová zvládla všetkých päť zákrokov pri sieti, Šafářová 6 z 11.

"Som sklamaná. Mohla som hrať o čosi lepšie - najmä v prvom sete. Škoda brejkbalov v druhom sete, tam sa zápas mohol otočiť," povedala Šafářová a dodala: "Hrozne ma mrzí, že po tom, ako Peťa predviedla dva supervýkony, som nebola schopná pridať ani bod. Robila som, čo som mohla, ale - žiaľ - protihráčky boli silnejšie.

Česká radosť po 23 rokoch

Česko sa hlási k víťazstvu federálneho družstva zo sezóny 1988. ČSFR získala dovedna 5 primátov - aj v rokoch 1975, 1983, 1984 a 1985. V spomenutom roku 1988 bolo finálovou "obeťou" práve Rusko a na víťazstve 2:1 v melbournskom Flinders Parku sa podieľala aj Radka Zrubáková. Češky v tejto sezóne najprv zdolali v Bratislave Slovenky 3:2 (z nezvratného náskoku stavu 3:0) a v semifinále v Charleroi uspeli tiež 3:2 proti Belgičankám, pričom v tomto prípade rozhodli o svojom postupe až vo štvorhre, v ktorej hrali Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová. Dva singlové body získala Kvitová. Češky sa pod taktovkou kapitána Petra Pálu prepracovali k titulu bez toho, aby si zahrali doma.

Šamiľom Tarpiščevom z lavičky vedené Rusky tento rok zvíťazili vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny nad Francúzkami 3:2 (z manka 0:2) a potom si poradili s obhajkyňami trofeje Taliankami vysoko 5:0. V oboch prípadoch sa hralo tiež v Moskve.

Víťazky ročníkov 2004, 2005, 2007 a 2008 Rusky nemali v kádri bývalú jednotku renkingu Šarapovovú, ktorú v jesennej časti sezóny sužovalo zranenie členka, a napokon ani dvojnásobnú grandslamovú finalistku Veru Zvonarevovú limitovanú ťažkosťami s pravým ramenom. Zvonarevová sedela v lóži tímu rovnako ako bývalé opory "zbornej" Anastasia Myskinová a Jelena Lichovcevová.

Na reprezentačnej úrovni bola pred týmto víkendom bilancia Ruska a Česka vyrovnaná 2:2. Len jeden z duelov sa však uskutočnil v ére po zániku bývalého Sovietskeho zväzu a niekdajšieho Česko-slovenska. V roku 2001 Rusky na antuke v Španielsku pri vtedajšom inom formáte Fed Cupu zvíťazili 2:1. Z terajších kádrov bola na kurte Peschkeová, a to dokonca vo dvojhre i štvorhre.

Rusky sa vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny 2012 predstavia 4. - 5. februára znova na Olympijskom štadióne v Moskve, budú čeliť Španielkam. Češky čaká v rovnakom termíne súboj v Stuttgarte s Nemkami. Prípadný odvetný zápas Česko - Rusko prichádza do úvahy až na finále.

Finále Pohára federácie 2011 tenisových reprezentačných družstiev žien - konečný výsledok:

RUSKO - ČESKO 2:3 - Češky získali trofej
(Moskva, tvrdý povrch RuKortHard v hale Olympijský štadión):

Sobota:
Dvojhry:
Maria Kirilenková - Petra Kvitová 2:6, 2:6 za 70 minút
Svetlana Kuznecovová - Lucie Šafářová 6:2, 6:3 za 82 minút

Nedeľa:
Dvojhry:
Svetlana Kuznecovová - Petra Kvitová 6:4, 2:6, 3:6 za 133 minút
Anastasia Pavľučenkovová - Lucie Šafářová 6:2, 6:4 za 89 minút
Štvorhra:
Maria Kirilenková, Jelena Vesninová - Lucie Hradecká, Květa Peschkeová 4:6, 2:6 za 96 minút

Prehľad výsledkov predchádzajúcich desiatich finále:
2010 Taliansko - USA 3:1
2009 Taliansko - USA 4:0
2008 Španielsko - Rusko 0:4
2007 Rusko - Taliansko 4:0
2006 Belgicko - Taliansko 2:3
2005 Francúzsko - Rusko 2:3
2004 Rusko - Francúzsko 3:2
2003 Francúzsko - USA 4:1
2002 Španielsko - Slovensko 1:3
2001 Belgicko - Rusko 2:1

Historické poradie krajín v počte triumfov v Pohári federácie (spolu 11):
USA 17
Austrália 7
Česko-slovensko resp. Česko 6
Španielsko 5
Rusko 4
Taliansko 3
Francúzsko a Nemecko po 2
Belgicko, JAR, Slovensko po 1

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok