Voľby sa blížia, nie všetci voliči však vedia čítať a písať. Ako odovzdajú svoj hlas?

14.8.2023 09:59

Do volieb ostáva približne šesť týždňov. Voliť môže občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov. Čo ak sa ale volič do 30. septembra nestihne naučiť písať a čítať? A čo ak mu zdravotný stav neumožňuje hodenie obálky do volebnej urny?

Voľby sa blížia, nie všetci voliči však vedia čítať a písať. Ako odovzdajú svoj hlas?
Foto: TASR - Roman Hanc

Na situáciu, keď si voliči nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nevedia písať a čítať, myslel zákon o podmienkach výkonu volebného práva. Títo voliči majú právo hlasovať s pomocou inej osoby. Pred hlasovaním o tom ale musia upovedomiť okrskovú komisiu.

Do priestoru na úpravu hlasovacích lístkov môže takýto volič so sebou vziať inú spôsobilú osobu, ktorá mu upraví hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie.

Pozor na marenie volieb či korupciu

"Obidve osoby pred vstupom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov člen okrskovej volebnej komisie poučí o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a o skutkovej podstate trestného činu volebnej korupcie," upozorňuje Ministerstvo vnútra SR na svojom webe.

Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju môže v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen okrskovej volebnej komisie.

V predčasných parlamentných voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok