Putin sa vôbec nesnaží dostať z jeho katastrofálnej vojny. Pripravuje sa na ešte väčšiu
Nový mobilizačný zákon je súčasťou širšieho úsilia o maximalizáciu palebnej sily Ruska a otupenie podpory Západu pre Kyjev.
Pokiaľ ide o samotnú vojnu, zdá sa, že Kremeľ stále nevyrušuje ukrajinská protiofenzíva. Aj keď Kyjev urobí viac územných pokrokov, Kremeľ ich môže časom znovu získať.
Putin sa spolieha na skutočnosť, že ruská pracovná sila, ktorú možno potenciálne zmobilizovať, je tri až štyrikrát väčšia ako ukrajinská, a jedinou naliehavou úlohou je byť schopný podľa vlastného uváženia využiť tento zdroj: zmobilizovať oveľa viac mužov, vyzbrojiť ich, vycvičiť ich a poslať do boja. Práve na to slúži nový zákon, ktorý má Kremľu pomôcť vyhnúť sa ďalšej oficiálnej mobilizácii.
Veková hranica sa zvýši
Odteraz môže vláda v tichosti posielať oznámenia toľkým mužom, koľko ich považuje za potrebných. Horná veková hranica výkonu povinnej služby sa zvýši z 27 na 30 rokov a v budúcnosti by sa mohla opäť zvýšiť. Po vydaní elektronického návrhu oznámenia budú ruské hranice pre príjemcu okamžite uzavreté, aby sa zabránilo masívnemu exodu mužov vojenského veku, ktorý Rusko zažilo už minulú jeseň.
Zvýšili sa aj tresty za odmietnutie výkonu služby. Tieto kroky v kombinácii s masívnymi štátnymi investíciami do rozšírenia zbrojnej výroby by mali Putinovi pomôcť vybudovať väčšiu a lepšie vybavenú armádu. Paralelnou taktikou je uškrtenie ukrajinskej ekonomiky. Kremeľ, ktorý vie, že ukrajinský rozpočet je žaložený na podpore poskytovanej jeho západnými spojencami, chce Kyjevu odoprieť všetky zdroje príjmov.
Moskovská arogancia a nedôveryhodnosť. Prečo Ukrajinci nevidia zmysel vo vyjednávaní s Ruskom?
Sabotovali obilnú dohodu
Moskva preto nielenže odstúpila od dohody o obilí, ktorá umožnila ukrajinský vývoz poľnohospodárskych produktov cez Čierne more, ale zároveň začala masívne letecké útoky na ukrajinské prístavy, aby zničila akúkoľvek možnosť oživenia dohody. Rovnaká logika podporuje ruské letecké útoky proti civilnej infraštruktúre: ich cieľom je urobiť ukrajinské mestá neobývateľnými a zabrániť snahám o obnovu.
Kremeľ dúfa, že rýchla prestavba ruskej armády a postupná decimácia ukrajinskej ekonomiky a ozbrojených síl bude mať za následok rastúcu západnú frustráciu a pokles materiálnej podpory Kyjeva. Na urýchlenie tohto procesu a zlomenie vôle Západu Moskva využíva hrozby eskalácie, vrátane rozšírenia konfliktu na územie NATO cez Bielorusko s pomocou tam sídliacich vagnerovcov.
Putin urobil veľa fatálnych chýb. Ale pokiaľ bude vo vedení, Moskva bude venovať svoje stále obrovské zdroje na dosiahnutie jeho posadnutosti zničením a podriadením Ukrajiny. Keď západní lídri premýšľajú o podpore Ukrajiny približne do tretieho roku vojny, akákoľvek dlhodobá stratégia musí túto realitu brať do úvahy.