Červená, biela alebo šalotka: Naučte sa používať cibuľu v kuchyni správne
Základom mnohých nielen slovenských jedál je cibuľa. No existuje viacero druhov, a tak by ste mali vedieť, ktorá odroda je na čo vhodná.
Kedy siahnuť po klasickej cibuli, kedy pridať do jedál radšej červenú či šalotku? A čo s jarnou cibuľkou? Každá je vhodná na niečo iné a správne použitie dokáže jedlo povýšiť na gastro zážitok.
Žltá cibuľa
Najtypickejšou a najrozšírenejšou cibuľou v našej gastronómii je práve táto, žltá odroda. Ak neviete, aký druh cibule použiť, najbezpečnejšie bude využiť žltú, keďže je najuniverzálnejšia. Po ošúpaní je ostrá a po tepelnom upravení jej chuť zjemnie. Nie však natoľko, aby ste ju v jedle necítili. Dominanciu si stále zachováva, preto je vhodná do klasických jedál našej kuchyne, ako sú guláše, polievky, dusené mäso alebo prívarky a perkelt.
Červená cibuľa
Jemnejšia a sladšia chuť oproti žltej klasike, ale stále rovnako silné, štipľavé grády. Červená cibuľa sa vám automaticky môže preto hodiť do dlhšie varených jedál, ale opak je pravdou. Pri príprave gulášov a podobných pomalých pokrmov stratí svoju chuť a dokonca i farbu. Vďaka svojej výraznej farbe sa výborne hodí do šalátov, hamburgerov, ale aj jedál, kde nie je potrebná jej tepelná úprava. Skvelá je tiež na grilovanie, ako súčasť varených zemiakov, prípadne ak si doma pripravujete chutney k mäsu.
Šalotka
Tento druh cibule si len tak nespletiete. Ide o menšiu odrodu s pretiahnutým tvarom, ktorá je chuťovo veľmi jemná až nasladlá, Hoci nikdy ňou nedosiahnete takú silnú príchuť ako s klasickou cibuľou, hodí sa do každého jedla. Bez ohľadu na to, či ide o studenú alebo teplú kuchyňu, šalotka nič nepokazí, iba pokrm zjemní, a tak je pre vás ideálnou voľbou ak cibuľu v jedle chcete, ale netúžite po jej dominancii.
Biela cibuľa
Farebne najbledšiu cibuľu by sme vo varení mohli nazvať ako celkom zbytočnú, pretože tepelnou úpravou stráca svoju chuť, ale ak ju použijete v surovom stave ako oblohu ku chlebíkom či do šalátov, bude vám dobrým sluhom. Má veľmi tenkú šupku, preto si ju mnohé gazdinky obľúbili, ale skrátka do vareného jedla to nie je ono. Jej výhodou je tiež to, že v ústach nezanecháva nepríjemnú pachuť.
Jarná cibuľka
A keďže aj jarná cibuľka má bielu farbu, je jasné, že sa tiež hodí do studenej kuchyne. Nájdete ju síce aj v polievkach, najmä ázijských, no pridáva sa do nich až po varení, takže je ohriata, ale nie rozvarená. A využiť sa dá okrem bielej časti samozrejme aj jej zelená vňať.