Šimko sa bráni: Nikdy som nechcel zasahovať do práce iných. Škoda, ukazovali sa prvé výsledky, tvrdí
Do práce orgánov činných v trestnom konaní som nikdy nezasahoval a nikdy som to nechcel, deklaroval odchádzajúci minister vnútra Ivan Šimko. Pripustil nevhodne zvolené slová vo svojich vyjadreniach po vražde v Dubnici nad Váhom. Skutočný dôvod napätia vidí v rozhodnutí nepodpísať návrh na vymenovanie trestne stíhaného policajta do funkcie na policajnej inšpekcii. Uviedol to na tlačovej konferencii po tom, ako mu prezidentka Zuzana Čaputová odobrala poverenie viesť rezort.
Automat na podpisovanie
Ako zámienku sporu s policajným prezidentom označil svoje dva statusy napísané pod vplyvom brutálnej vraždy v Dubnici nad Váhom. Mrzí ho, ak sa nimi dotkol statočných policajtov. Odmieta zasahovanie do práce OČTK. "Ale civilná kontrola nad činnosťou ozbrojených zložiek štátu patrí k fundamentom demokratického zriadenia," skonštatoval. Podotkol, že nie jeho statusy, ale hra, ktorá sa potom rozohrala zvonka, zatiahla políciu do politiky.
Šimko požiadal povereného šéfa inšpekcie, aby s vymenovaním policajta na pozíciu na inšpekcii počkal. Prekážalo mu trestné stíhanie policajta. "Napriek tomu to urobil. Mne sa to nepáčilo, ale neodvolal som ho, pretože som mu chcel ponechať druhú šancu. Zrejme to bol skutočný dôvod všetkého, čo potom nasledovalo. Ukázalo sa, že minister nie je len automat na podpisovanie," priblížil.
Zhodnotil, že poverenie mu nebolo odobraté preto, lebo by zanedbal nejakú povinnosť alebo sa nedržal programového vyhlásenia vlády. Podľa svojich slov nedostal príležitosť vyriešiť možný odchod policajných dôstojníkov v rámci svojich kompetencií. Doplnil, že neplánoval policajné vedenie odvolať, ale počkať, čo spravia. Ak by odstúpili, poveril by niekoho iného.
Premiér Ľudovít Ódor reagoval, že situácia s vymenovaním trestne stíhaného policajta na pozíciu v policajnej inšpekcii nebola žiadnym faktorom, ktorý by ovplyvňoval jeho rozhodnutie. "Obzvlášť preto, lebo niektoré súdy už konštatovali, že tie obvinenia sú bezdôvodné, takže človek musí veriť trošku aj súdnemu systému," povedal s tým, že nemal dôvod a ani nerobil nátlak na to, aby daný policajt v inšpekcii bol. Dodal, že túto záležitosť nechal na ministrovi.
Ukazovali sa prvé výsledky
Šimko dodal, že o funkciu ministra vo vláde odborníkov sa neuchádzal a od rozrobenej práce odchádza nerád. "Osobitne, keď sa už začali ukazovať prvé výsledky," podotkol. Ako poukázal, takmer sa vytratil naratív o zmanipulovaných voľbách.
Podstatne menej sa podľa neho hovorí o hrozbe zo strany nelegálnych migrantov či vojne v polícii. Zdôrazňoval, že napätie medzi jednotlivými bezpečnostnými zložkami je normálne a zdravé. Za nebezpečné považuje to, ak sa jedna z nich stane dominantnou alebo viaceré vytvoria akýsi "kartel".
Šimko sa chce aktívne angažovať v predvolebnej kampani. Ako skonštatoval, na výsledku septembrových parlamentných volieb mu záleží.
Prezidentka SR odobrala Šimkovi poverenie viesť Ministerstvo vnútra SR. Dočasným riadením rezortu poverila premiéra Ľudovíta Ódora.