Ak chcete, aby vám jedlo neušlo z chladničky, dodržiavajte tieto zásady
Leto udrelo plnou silou a Slováci začali tráviť viac času pri vode, griloch a v parkoch. Grilovačky v prírode, ale i iné druhy prípravy a konzumácie jedál so sebou prinášajú aj zvýšené riziko ochorenia tráviaceho traktu. Pri Kuchajde sa o kazivosti, triedení odpadu a správnom odkladaní a úprave jedla rozprávali Katarína Fašiangová, Katarína Kretter a Michal Konrád.
Pri skladovaní je dôležité nenechávať uvarené jedlá viac ako dve hodiny pri izbovej teplote a rozmrazené potraviny opakovane nezamrazovať. Diskutovanou témou sú aj obaly. Pri bezpečnosti a hygienickej ochrane potravín majú nenahraditeľnú úlohu. Na jednej strane stoja tí, ktorí tvrdia, že obaly produkujú veľa odpadu a niektoré potraviny sú vo viacerých obaloch balené zbytočne. Na druhej strane tí, ktorí tvrdia, že plnia dôležitú ochrannú funkciu. "Obal chráni potraviny nielen počas prepravy, ale aj počas jej vystavenia v regáli. Ľudia si v predajni tovar vyberajú, chytajú do rúk a prekladajú. Životnosť nebalených produktov by sa týmto výrazne obmedzila," tvrdí Katarína Kretter, riaditeľka OZV ENVI-PAK (pozn. red. organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch).
Ťažký odpad
Obaly tak chránia spotrebiteľov pred kontamináciou potravín a tiež pomáhajú znížiť podiel potravinového odpadu o 20 percent. Ročne Slováci vyhodia 83 kilogramov potravín na obyvateľa. Vyplýva z výsledkov, ktoré zverejnil Eurostat. Až 78 percent potravinového odpadu pochádza z domácností. Najčastejšie Slováci vyhadzujú zvyšky uvareného jedla, chlieb, pečivo, ovocie a zeleninu.
Ako neplýtvať potravinami:
- plánovaný nákup potrebných položiek,
- nenakupovať hladný,
- nenakupovať do zásoby,
- všímať si dátum spotreby,
- správne skladovať potraviny,
- variť podľa spotreby,
- v chladničke skladovať podľa teplotných zón,
- otvorené tovary preložiť do uzatvárateľných nádob,
- pri varení využívať odrezky a zvyšky,
- odpad meniť na kompost.